12 polskich organizacji ogłosiło manifest wyborczy

Głosuj odpowiedzialnie

Z okazji Szczytu ONZ w Nowym Jorku 12 organizacji pozarządowych (w tym INSPRO) ogłosiło manifest na zbliżające się wybory parlamentarne (www.GlosujOdpowiedzialnie.pl). Apelują do kandydatów o złożenie zobowiązania do zajęcia się palącymi kwestiami w polityce zagranicznej i krajowej. Zaniedbanie tych problemów już dziś skutkuje falą uchodźców i migrantów docierających do Europy, a w przyszłości prowadzić będzie do jeszcze poważniejszych konsekwencji.
12 polskich organizacji w manifeście wyborczym mówi, co sejm musi zrobić, by uchodźcy nie byli zmuszeni uciekać ze swoich krajów.

Globalny system gospodarczy faworyzuje bogatych, a krzywdzi ubogich. Dzieje się to zarówno na poziomie poszczególnych krajów, również w Polsce, jak też w relacjach międzynarodowych. Kraje rozwijające się są ofiarą nieodpowiedzialnej polityki krajów globalnej Północy, w tym Polski. Musimy sobie uświadomić, że nasza polityka ma na to wpływ i może to zmienić. Jeśli Sejm podejmie właściwe działania, np. przyczyni się do zlikwidowania rajów podatkowych, wprowadzenia sprawiedliwych reguł handlu, wspierania zrównoważonego rolnictwa, to jest szansa, że sytuacja w biednych państwach zmieni się na tyle, że ludzie nie będą z nich uciekać, narażając się na śmierć. Sądzimy, że dzięki takim działaniom również mniej Polaków będzie emigrować w poszukiwaniu lepszego życia na Zachodzie – mówi Marcin Wojtalik z Instytutu Globalnej Odpowiedzialności.

Szczyt ONZ to jedno z najważniejszych wydarzeń tego roku. Głowy państw, w tym Prezydent RP, uchwaliły Cele Zrównoważonego Rozwoju, mające usunąć problemy, będące przyczyną skrajnych nierówności ekonomicznych i pogwałceń praw człowieka.

Jeśli Polska ma odgrywać większą rolę na arenie globalnej, to musi poczuwać się do przywództwa w tych sprawach, które są ważne dla społeczności międzynarodowej – mówi Aleksandra Antonowicz-Cyglicka z Polskiej Zielonej Sieci. Nasz kraj musi aktywnie włączyć się w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju, a rola przyszłego Sejmu będzie decydująca.

Manifest skupia się na pięciu obszarach:

    • Międzynarodowe przepływy finansowe muszą być przejrzyste, uczciwe i korzystne dla Polski oraz krajów biedniejszych.
    • Konieczne są sprawiedliwe reguły handlu, eliminujące nieuczciwe praktyki dużych podmiotów.
    • Uregulowanie działalności korporacji i zrównoważone zamówienia publiczne są drogą do poprawy losu milionów ludzi.
    • Wsparcie rolników jest drogą do rozwoju lokalnego, ochrony środowiska i rozwiązania problemu głodu.
    • Polska współpraca rozwojowa musi być na miarę oczekiwanej roli Polski w świecie.

Kandydaci i wyborcy mogą składać deklaracje poparcia dla nich na stronie: www.GlosujOdpowiedzialnie.pl.

Organizacje-sygnatariuszki: Fundacja CentrumCSR.pl, Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie, Fundacja Otwarty Plan, Instytut Globalnej Odpowiedzialności, Instytut Spraw Obywatelskich, Koalicja Clean Clothes Polska, Koalicja CSR Watch, Koalicja Sprawiedliwego Handlu, Polska Zielona Sieć, Polski Instytut Praw Człowieka i Biznesu, Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego

Źródło: Centrum Prasowe PAP

Przejdź do archiwum tekstów na temat:

Obywatele decydują Obywatele KOntrolują

Być może zainteresują Cię również:

Masz Głos Masz Wybór

Instytut Spraw Obywatelskich
Obywatele decydują

Więcej samorządu w samorządzie

Potrzebujemy zmiany relacji między obywatelami a radnymi i wójtami, burmistrzami i prezydentami miast! Koalicja środowisk obywatelskich i ekspertów ogłasza postulaty, służące większej demokratyzacji samorządów. Postulaty poparło już ponad 160 organizacji. Dołącz do nas - link do formularza na końcu informacji.

zaden z powyższcyh fot. Instytut Spraw Obywatelskich

Obywatele decydują

Żaden z powyższych

Domagamy się wprowadzenia kratki „żaden z powyższych” na karcie wyborczej. Dlaczego? Po pierwsze, zwiększy to frekwencję. Na wybory pójdą także…

Obywatele decydują

Refleksje z „islandzkiego zwiadu”

W grudniu (8-12.12.2013 r.) odwiedziliśmy naszych islandzkich przyjaciół z organizacji Citizens Foundation z Reykjaviku. Pojechaliśmy tam w ramach inicjatywy "Obywatele decydują", aby ramach szukać inspiracji dla dalszych działań obywatelskich. Nadzieje związane z wyjazdem były ogromne – wszak Islandia, jak głosiły media, to pierwszy taki kraj, gdzie dzięki sile obywateli udało się zmienić najważniejszy dokument w państwie – konstytucję.

Facebook i inne korporacje cenzurują treści! Zapisz się na Tygodnik Instytutu Spraw Obywatelskich. W każdej chwili masz prawo do wypisania się. Patrz, czytaj, działaj bez cenzury.

Administratorem danych osobowych jest Fundacja Instytut Spraw Obywatelskich z siedzibą w Łodzi, przy ul. Pomorskiej 40. Dane będą przetwarzane w celu informowania o działaniach Instytutu. Pełna informacja dotycząca ochrony danych osobowych.