5G, Wi-Fi czy kabel? Fakty i mity
Z Karolem Skupieniem, prezesem Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej, rozmawia Rafał Górski, redaktor naczelny Tygodnika Spraw Obywatelskich.
Priorytetem uczynić już teraz rozwój krajowej infrastruktury światłowodowej. Stworzyć plan, określić kamienie milowe i harmonogram oraz monitorować jego wykonanie, tak by możliwie szybko nadrobić dystans do europejskiej czołówki. Stworzyć infrastrukturę światłowodową miejską dla urzędów, przedsiębiorstw, domów i mieszkań, a także na terenach słabo zabudowanych, jeśli tylko to możliwe i uzasadnione obecnymi lub przyszłymi potrzebami regionu. Stworzyć infrastrukturę światłowodową przy autostradach, drogach szybkiego ruchu i drogach krajowych.
Paweł Wypychowski, „MEGAUSTAWA 5G – Czy ta Księga rzeczywiście jest Biała?”
Priorytetem jest dla mnie przeniesienie relacji między państwem, a obywatelem z urzędów do telefonu komórkowego.
Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM
- Dlaczego obywatele powinni interesować się działaniami polskiego rządu i korporacji z obcym kapitałem w zakresie 5G i światłowodów?
- Jakie są najważniejsze fakty i mity związane z rynkiem telekomunikacyjnym?
- Czy pojawia się jakieś zróżnicowanie w postrzeganiu przez firmy telekomunikacyjne sieci światłowodowych, mobilnych (UMTS) i radiowych (CDMA)? Czy któreś z rozwiązań jest preferowane niezależnie od swoich parametrów? Które z rozwiązań jest najbezpieczniejsze dla obywateli?
- Czy po stronie ustawodawcy i regulatora rynku (Urząd Komunikacji Elektronicznej) da się zidentyfikować preferencję dla którejś z technologii?
- Trzy lata temu podniesiono stukrotnie limit poziomu dopuszczalnego natężenia promieniowania elektromagnetycznego (potocznie zwanego elektrosmogiem), przygotowując w ten sposób warunki dla wdrożenia sieci piątej generacji 5G. Zapowiadano instalację na masową skalę nadajników internetu mobilnego, nawet co 50 metrów w centrach miast. Dlaczego ten proces wtedy się zatrzymał?
- Jakie grupy nacisku działały przy 5G, które próbowały wylobbować na Europejczykach zamknięcie rynku telekomunikacyjnego na sprzęt z Chin. Jakie jest stanowisko polskiego rządu wobec postulatu wykluczenia Chińczyków? Czy to bardziej spór geopolityczny czy czysto biznesowy? Jak przekłada się to na polski rynek i na nas, obywateli?
- Czy wśród firm członkowskich Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej dostrzega Pan świadomość korzyści płynących z użytkowania internetu światłowodowego? Czy w strategiach makretingowych firm pojawia się tego rodzaju przekaz kierowany do klienta?
- Niedawno pojawiły się zapowiedzi ogłoszenia przez prezesa UKE aukcji na sprzedaż częstotliwości 5G jeszcze przed końcem 2022 r. Czy taki ruch wynika z uzyskania przez korporacje amerykańskie przewagi technologicznej i cenowej czy zabezpieczenia ich interesów na drodze prawnej?
- Jaki wpływ na cyberbezpieczeństwo Polek i Polaków mają sieci telekomunikacyjne?
- Dlaczego media milczą o tematach, o których rozmawiamy w tej audycji?
Muzyka „Also Sprach Zarathustra – Einleitung” – Kevin MacLeod, CC BY 3.0