fbpx
III Forum Geopolityczne, Łódź, 06.10–09.10.2021 r., ZAREJESTRUJ SIĘ!

Rozmowa

Anna Samusionek

Gdyby była Pani premierem i gdyby znalazła się Pani w wielkiej sali, na spotkaniu z kobietami pracującymi w domu, co by im Pani powiedziała?

Przede wszystkim te, które w to wątpią – przekonałabym, że ich praca w domu jest równie twórcza i wartościowa jak każda inna, a często nawet bardziej. Gdyby zrobić badania statystyczne wśród dzieci, prawdopodobnie okazałoby się, że bardzo wiele z nich chętnie zamieniłoby tak zwane dobra materialne na mamę w domu, która wita ciepłym obiadem. Wiele dzieci chciałoby tego – zamiast codziennie otwierać drzwi kluczem zawieszonym na szyi.

Jakiej rady udzieliłaby Pani jako premier kobietom: co powinny zrobić, żeby skutecznie załatwić sprawę emerytur czy „pensji” za pracę domowa? Czy maja założyć związek zawodowy, partię, czy coś innego?

Mówiąc szczerze, nie wiem jakiej w tym kraju trzeba chwycić się metody, by wywalczyć coś sensownego. Bo jak dotąd, w sferze rodzinno-socjalnej, przechodzą tylko absurdalne pomysły. Ale pewne jest, że jeśli będziemy siedzieć i nic nie robić w tej sprawie, kwestia emerytur czy pensji dla kobiet pracujących w domu pozostanie na zawsze tylko utopią.

Gdyby miała Pani wybór: czy dokarmiała by Pani dzieci w szkołach czy dofinansowywała matki tych dzieci?

Dla mnie jedno nie wyklucza drugiego, choć z pewnością dofinansowywanie matek czy też całych rodzin musi być mądre, tak by uniknąć, na przykład, dopłacania do alkoholu dla rodziców. Uważam, że dobro dzieci i zabezpieczenie ich najbardziej podstawowych potrzeb życiowych (poza miłością, którą mogą dać tylko rodzice ) – jak na przykład jedzenie – powinno być „oczkiem w głowie” każdego rządu i narodu.

Pytania zadała: Karina Caban

Anna Samusionek – aktorka filmowa (m.in. Prawo ojca, Och, Karol 2) i telewizyjna (m.in. Plebania, Przepis na życie)

fot. Wojciech Wojtczak, ze strony www.gala.kobieta.pl

Przejdź do archiwum tekstów na temat:

Dom to praca

Być może zainteresują Cię również:

Dom to praca

Dzień Pracy w Domu – pierwszy raz w Łodzi!

Dom to Praca wraz z Centrum Zrównoważonego Rozwoju zapraszają wszystkich Łodzian do udziału w Dniu Pracy w Domu, który odbędzie się 31 sierpnia na Księżym Młynie. Celem wydarzenia jest stworzenie przestrzeni do tego, by mówić o pracy domowej, docenić ją i osoby, które ją wykonują. Organizatorzy chcą pokazać, że jest ona niezwykle ważną a jednocześnie zbyt często pomijaną w sferze publicznej częścią życia.

Dom to praca

„Mama Kreatywna – Mama Pracująca” – podsumowanie projektu

Pół roku po zakończeniu projektu, Instytut Spraw Obywatelskich poprosił uczestniczki o ponowną ocenę programu „Mama Kreatywna – Mama Pracująca. Szkolenia, doradztwo, coaching.” W tym celu zostały rozesłane ankiety zawierające kilka pytań związanych z sytuacją życiową po udziale w programie. Odpowiedzi miały posłużyć jako ewaluacja przydatności projektu w samorozwoju. Informację zwrotną dostaliśmy od ośmiu beneficjentek. Pięć kobiet w tej chwili pracuje. Co ciekawe, jedynie dwie znalazły zatrudnienie w obszarze edukacji dziecięcej (jedna w przedszkolu, druga jako niania). Reszta uczestniczek pracuje w takich miejscach i zawodach jak: radio, księgowość, freelancer. Nie oznacza to jednak, że pozostałe mamy spoczęły na laurach i nie wykorzystują wiedzy i umiejętności wyniesionych ze szkoleń. Każda z nich wskazuje na chęć dalszego pogłębiania swoich kwalifikacji. Jedna z kobiet kończy szkołę i planuje szukać pracy po tym, jak jej dziecko pójdzie do przedszkola. Inna tworzy cykle warsztatów dla dorosłych, chce założyć własną firmę oraz zamierza organizować m.in. imprezy i zajęcia dla dzieci. Jak sama twierdzi, to właśnie udział w „Mamie Kreatywnej” dał jej impuls do działania. Uczestniczki szukały pracy wykorzystując wiedzę i pomysły przekazane im w czasie trwania projektu. Kobiety wskazują jako źródła ogłoszeń głównie Internet i znajomych; szukając pracy rejestrują się na portalach społecznościowych, składają dokumenty aplikacyjne, które tworzyły i kompletowały w trakcie trwania projektu. W jednym z pytań poprosiliśmy także o wskazanie korzyści, jakie uczestniczki wyniosły z udziału w szkoleniach. Najczęściej pojawiające się odpowiedzi dotyczyły ogólnej poprawy samooceny: wzrostu pewności siebie, wiary we własne możliwości i zalety, poznania swoich mocnych stron.

Facebook i inne korporacje cenzurują treści! Zapisz się na Tygodnik Instytutu Spraw Obywatelskich. W każdej chwili masz prawo do wypisania się. Patrz, czytaj, działaj bez cenzury.

Administratorem danych osobowych jest Fundacja Instytut Spraw Obywatelskich z siedzibą w Łodzi, przy ul. Pomorskiej 40. Dane będą przetwarzane w celu informowania o działaniach Instytutu. Pełna informacja dotycząca ochrony danych osobowych.