Czy jesteś cyfrową biomasą? Google, smartfon i Twoje życie
Z Katarzyną Szymielewicz z Fundacji Panoptykon, rozmawia Rafał Górski, redaktor naczelny Tygodnika Spraw Obywatelskich.
Państwo opiekuńcze nie może tolerować tego, że w równoległym świecie platform internetowych ten sam człowiek jest mielony na cyfrową biomasę, a jego prywatność i uwaga są traktowane jak towar, za który płacą reklamodawcy.
Katarzyna Szymielewicz
Google i Facebook energicznie lobbują za zabiciem ochrony prywatności w Internecie, ograniczaniem regulacji, poluzowaniem lub zablokowaniem przepisów zwiększających prywatność oraz udaremnieniem każdej próby zdefiniowania ich praktyk, ponieważ tak walczą z egzystencjalnym zagrożeniem dla bezproblemowego przepływu nadwyżki behawioralnej.
Shoshana Zuboff
Google bardzo agresywnie sypie groszem w Waszyngtonie i Brukseli, a następnie pociąga za sznurki. (…) Ludzie bardzo boją się dzisiaj Google.
prof. Barry Lynn
- Co to znaczy, że jesteśmy mieleni na cyfrową biomasę?
- Co obywatel może zrobić, żeby nie być cyfrową biomasą?
- Czego my, obywatele, powinniśmy domagać się dziś od rządu?
- Zwracamy się do Pana Ministra z apelem o wprowadzenie odgórnego zakazu używania przez dzieci telefonów komórkowych w szkołach. Uzasadnieniem są liczne badania wskazujące na szkodliwy wpływ smartfonów na zdrowie, wyniki w nauce i sukcesy w życiu dzieci. To fragment listu otwartego do Ministra Edukacji i Nauki, jaki wystosował Instytut Spraw Obywatelskich. Czy w Polsce powinien zostać wprowadzony odgórny zakaz telefonów w szkołach?
- Nie czyń zła – to pierwszy wers oryginalnego kodeksu postępowania przyjętego przez Google. Czy w Polsce również ludzie boją się dzisiaj Google?
- W Finlandii działa Komitet na rzecz Przyszłości, instytucjonalny model myślenia o przyszłości ponad bieżącą walką polityczną. W Polsce mamy Instytut Pamięci Narodowej. Czy Polsce jest potrzebny Instytut Przyszłości Narodowej? Instytucja, która ponad podziałami partyjnymi, będzie zajmować się myśleniem o przyszłości naszego państwa i społeczeństwa?
- Jakiego ważne pytania nikt Ci jeszcze nie zadał w tematach, o którym rozmawiamy? I jaka jest na nie odpowiedź?
Muzyka „Also Sprach Zarathustra – Einleitung” – Kevin MacLeod, CC BY 3.0
Sprawdź inne artykuły z tego wydania tygodnika:
Przejdź do archiwum tekstów na temat:
# Nowe technologie # Społeczeństwo i kultura Czy masz świadomość?