fbpx

Czy progi wyborcze są zgodne z Konstytucją?

W naszej ocenie istnieją uzasadnione wątpliwości, iż zastosowanie progów wyborczych pozbawia obywateli wbrew przepisom Konstytucji RP licznych praw przez nią gwarantujących. Między innymi, pozbawienie wagi głosu obywateli głosujących na komitet wyborczy, który nie uzyskał minimalnej liczby głosów w skali kraju, może naruszać  zasadę demokratycznego państwa prawnego i sprawiedliwości społecznej (art. 2 Konstytucji RP) oraz zasady: zwierzchniej władzy Narodu (art. 4 Konstytucji RP),  czynnego prawa wyborczego, równości wobec prawa w tym równości głosu (art. 32, 62 ust. 1 i 96 ust 2 Konstytucji RP) i  proporcjonalności (art. 31 ust 3 i art. 2 Konstytucji RP). Należy podkreślić, iż Konstytucja RP nie przewiduje, iż ustawodawca może naruszać czy odstępować od zasady proporcjonalności wyborów do Sejmu RP. Ustalone zaś progi wyborcze takie odstępstwo stanowią.

W związku z tym zapytaliśmy wszystkich jedenastu kandydatów na Prezydenta RP czy skłonni są do poparcia inicjatywy wniesienia skargi do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności z ustawą zasadniczą instytucji progów wyborczych w wyborach do Sejmu RP.

Czekamy na ich odpowiedzi.

Pełna treść pisma (pdf)

Przejdź do archiwum tekstów na temat:

Obywatele decydują

Przejdź na podstronę inicjatywy:

Co robimy / Obywatele decydują”

Być może zainteresują Cię również:

wolontariusz techniczny

Poszukujemy wolontariusza do zespołu technicznego

Instytut Spraw Obywatelskich poszukuje wolontariusza/-szki do zespołu technicznego. Szukamy osoby energicznej, rzetelnej  i terminowej. Zespół techniczny jest odpowiedzialny za utrzymanie w zdrowiu całej naszej…