Dom drewniany, ceglany czy betonowy?
Z Monika Bogdanowska, zastępcą dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa, rozmawia Rafał Górski, redaktor naczelny Tygodnika Spraw Obywatelskich.
Na obfitujących w lasy terenach północnej Europy drewno było głównym materiałem budowlanym przez tysiące lat. To właśnie budownictwo drewniane stanowiło o charakterze krajobrazu kulturowego na naszych ziemiach.
(…) na skutek procesów zapoczątkowanych w latach powojennych oraz faktycznego zakazu budowy z drewna nastąpił zanik tradycji ciesielskich i innych rzemiosł związanych z budownictwem drewnianym. Nie było też komu fachowo remontować starych domów. Można powiedzieć, że stan ten na przestrzeni lat się nie zmieniał, a okres tzw. transformacji w żadnym stopniu tendencji nie odwrócił.
Mimo setek opracowań, przemian cywilizacyjnych i politycznych, poszerzenia wiedzy na temat unikatowych walorów tradycyjnego budownictwa nigdy nie wprowadzono rozwiązań, które mogłyby sprzyjać jego ochronie czy przywróceniu popularności. (…) Zostaliśmy skazani na beton obłożony styropianem.
Monika Bogdanowska, „Raport o stanie architektury drewnianej w Polsce”
- Kowalski chce wybudować dom. Ma dość mieszkania w bloku. Jaki dom mu Pani poleci: drewniany, ceglany, a może betonowy obłożony styropianem?
- Proszę wymienić pięć najważniejszych zalet domu drewnianego.
- Ile lat liczy historia domów drewnianych na ziemiach polskich, a ile historia domów betonowych?
- Jakie absurdalne przepisy prawa budowlanego blokują dziś użycie drewna jako podstawowego materiału budowlanego przy wznoszeniu nowych domów?
- Czy decydenci rozumieją problem?
- Czego my, obywatele, powinniśmy żądać od polityków, czego domagać się od architektów, a czego wymagać od siebie, żeby nie być skazanymi na beton obłożony styropianem?
- Jakiego ważnego pytania nikt jeszcze Pani nie zadał w temacie, o którym rozmawiamy? I jaka jest na nie odpowiedź.
Muzyka „Also Sprach Zarathustra – Einleitung” – Kevin MacLeod, CC BY 3.0