Dom to praca – rozpoczynamy nowe działania
Wraz ze Stowarzyszeniem kobiety.lodz.pl oraz firmą Midea ruszamy z nowymi działaniami w ramach naszej inicjatywy Dom to praca. Sprawą docenienia nieodpłatnej pracy w domu zajmujemy się od 2006 roku.
Czym będziemy się teraz zajmować?
Chcemy wspólnie z obywatelami stworzyć listę zmian, które należy wprowadzić w systemie prawnym. Dzięki nim będzie możliwe systemowe, socjalne wsparcie osób, które z różnych przyczyn nie podejmują pracy i ich aktywność skupia się na opiece nad innymi osobami.
Osoby nieodpłatnie pracujące w domu
Osoby wykonujące nieodpłatnie pracę domową często nie są objęte systemem zabezpieczeń socjalnych. Problem ten dotyczy ok. 1,6 mln Polaków. Dotyczy tzw. rodzinnych opiekunów – kobiet i mężczyzn, którzy zajmują się osobami niepełnosprawnymi czy starszymi. To także rodzice małych dzieci, na krótszy lub dłuższy czas wyłączeni z rynku pracy. Uważamy, że należy wypracować rozwiązania prawne, które będą wpierać te osoby, tak jak to ma miejsce w wielu krajach europejskich.
Co będzie się działo?
- Zorganizujemy szkolenie dla 10 liderów z całej Polski, którzy chcą aktywnie działać na rzecz osób nieodpłatnie pracujących w domu.
- Zorganizujemy ogólnopolska debatę, na którą zaprosimy polityków, media, działaczy społecznych.
- Wypracujemy razem z liderami i organizacjami społecznymi rekomendacje dla zmian w polskim prawie.
- Będziemy zbierać poparcie dla tych zmian wśród obywateli.
- Przygotujemy spoty radiowe i telewizyjne, dzięki którym problem systemowego wsparcia dla osób pracujących w domu zostanie nagłośniony w mediach.
- Będziemy prowadzić działania rzecznicze – spotykać się z posłami, senatorami, urzędnikami ministerstw i wszystkimi, którzy mogą pomóc w realizacji naszych celów.
Informacje o naszych działaniach znajdziecie na stronie Dom to Praca.
Projekt „Dom to praca” jest dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich