Dożynki na Jasnej Górze

5 września br. wzięliśmy udział w konferencji, dotyczącej organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO), zorganizowanej podczas dożynek na Jasnej Górze w Częstochowie. Konferencję przygotowała Koalicja „Polska wolna od GMO”, której działania są od samego początku aktywnie wspierane przez ISO. Prelegentami byli naukowcy, lekarze i działacze społeczni zajmujący się problematyką żywienia i rolnictwa.

Uczestnicy konferencji mogli dowiedzieć się o najnowszych odkryciach naukowych, dotyczących zagrożeń związanych z upowszechnianiem GMO w produkcji żywności, a także o konsekwencjach społecznych związanych z wdrażaniem wielkoprzemysłowego modelu rolnictwa, wypierającego małe rodzinne gospodarstwa.

Podczas dwóch dni uroczystości dożynkowych, prowadziliśmy m.in działania informacyjne dotyczące Kampanii Naturalne Geny.

Podczas drugiego dnia uroczystości, w sprawie GMO głos zabrał krajowy duszpasterz rolników, biskup elbląski Jan Styrna. Podczas homilii powiedział: „Wciąż rosnące możliwości technologiczne, oprócz prawdziwego dobra niosą też zagrożenia. Dzisiaj, rozwijające się możliwości inżynierii genetycznej są wciąż bardziej obliczone na doraźne zyski, bez należytego zbadania ewentualnych dalekosiężnych skutków, które gdy wejdą w przyrodę mogą się okazać niszczące i bardzo trudne do opanowania. A przecież boży świat nie jest tylko dla naszego pokolenia.”

Biskup Styrna wezwał do stworzenia długofalowej, krajowej polityki rolnej zmierzającej do ochrony polskiego rolnictwa:„Potrzebna jest ochrona ojczystego rolnictwa w pseudorynku unijnym i światowym. Umywanie rąk ze strony władz państwowych może się okazać gestem Piłata, który wszystkim obywatelom, nie tylko rolnikom przyniesie szkodę”.

Od dłuższego czasu żaden z hierarchów kościelnych w Polsce nie zajął tak zdecydowanego stanowiska w obronie milionów polskich rolników, których byt jest zagrożony poprzez ekspansję korporacyjnego modelu rolnictwa.

Więcej o imprezach dożynkowych można przeczytać m.in. w Pierwszym Portalu Rolnym i Gazecie.pl.

Przejdź do archiwum tekstów na temat:

# Zdrowie Chcę wiedzieć

Być może zainteresują Cię również:

Dom to praca

Dzień Pracy w Domu – pierwszy raz w Łodzi!

Dom to Praca wraz z Centrum Zrównoważonego Rozwoju zapraszają wszystkich Łodzian do udziału w Dniu Pracy w Domu, który odbędzie się 31 sierpnia na Księżym Młynie. Celem wydarzenia jest stworzenie przestrzeni do tego, by mówić o pracy domowej, docenić ją i osoby, które ją wykonują. Organizatorzy chcą pokazać, że jest ona niezwykle ważną a jednocześnie zbyt często pomijaną w sferze publicznej częścią życia.

Centrum KLUCZ

A co Ty zrobiłeś dla Zielonego Dołu?

Polskie środowisko ekonomii społecznej bije na alarm – już na jesieni tego roku „Zielony dół”, podkrakowski hotel i centrum konferencyjne, może przestać istnieć. „Zielony dół” istnieje od sześciu lat; jego celem jest aktywizacja zawodowa osób po kryzysach psychicznych. To znane i cenione miejsce,które od początku budzi zainteresowanie i sympatię sektora ekonomii społecznej i społecznie odpowiedzialnego biznesu. W zeszłym roku „Zielony dół” został uhonorowany Główną Nagrodą Lidera Ekonomii Społecznej.


Notice: Undefined index: without_styling in /www/instytutsprawob_www/www/instytutsprawobywatelskich.pl/wp-content/plugins/freshmail-integration/src/Plugin/Newsletter/Freshmail.php on line 500
Facebook i inne korporacje cenzurują treści! Zapisz się na Tygodnik Instytutu Spraw Obywatelskich. W każdej chwili masz prawo do wypisania się. Patrz, czytaj, działaj bez cenzury.

Administratorem danych osobowych jest Fundacja Instytut Spraw Obywatelskich z siedzibą w Łodzi, przy ul. Pomorskiej 40. Dane będą przetwarzane w celu informowania o działaniach Instytutu. Pełna informacja dotycząca ochrony danych osobowych.