Dzień Długu Ekologicznego

Z Magdaleną Jaśkiewicz i Piotrem Mikołajczyk z UNEP/GRID-Warszawa, rozmawia Rafał Górski, redaktor naczelny Tygodnika Spraw Obywatelskich.
Wojna przeciwko Ziemi trwa. Ale ponieważ ta wojna jest tak wszechobecna i bezlitosna, jej skutki tak przytłaczające, a współudział w niej większości z nas tak oczywisty, udajemy, że nic szczególnego się nie dzieje, gdyż nie potrafimy spojrzeć prawdzie w oczy i wziąć na siebie odpowiedzialności za sytuację, której sami jesteśmy sprawcami.
John Seed
Bogate kraje zniszczyły wszystko, co miały i poszły kraść do ludzi, którym coś jeszcze zostało.
John Brunner, „Ślepe stado”
Życie jest zjawiskiem planetarnym, obejmującym powierzchniowe warstwy Ziemi od ponad 3 miliardów lat. Moim zdaniem, nasze gesty przyjmowania odpowiedzialności za losy Ziemi, są po prostu śmieszne: to retoryka wynikająca z bezsilności. To my znajdujemy się pod kontrolą planety, nie odwrotnie. Nasz przerośnięty zmysł moralny, każący nam podejmować próby kierowania niesforną planetą, lub leczyć ją z jej przypadłości, świadczy tylko o fantastycznej zdolności samooszukiwania się. Jeśli już – powinniśmy chronić się przed samymi sobą”.
Lynn Margulis, „Symbiotyczna planeta”
- Czym jest Dzień Długu Ekologicznego (DDE)? O co w nim chodzi? Skąd pomysł. Jaki jest jego cel? Jak jest wyliczany?
- Kiedy wypada DDE na świecie, a kiedy w Polsce?
- Co dziś kradną kraje bogate od krajów biednych?
- Przy okazji DDE mówi się o zmianach klimatu. Ten temat jest obecny w debacie publicznej. Co jest ważne w związku z DEE, a czego nie mówią nam dziś politycy? Czego nie ma w debacie publicznej?
- Nie da się utrzymać ośmiu miliardów ludzi, nie dewastując ziemi. Wszyscy marzą dziś o życiu na modłę zamożnej mniejszości świata. Wymaga to ogólnoświatowej industrializacji – w rezultacie której ślad ekologiczny, jaki ludzie pozostawiają na ziemi, będzie większy niż kiedykolwiek – pisał John Gray.
Ile ludzi jest wstanie utrzymać Ziemia? Czy mamy do czynienia z bombą demograficzną? - Dobrzy ludzie chcą ratować Ziemię. Proszę o komentarz do tego, co powiedziała na ten temat Lynn Margulis.
- Jak możemy zmniejszyć dług ekologiczny? Czego powinniśmy żądać od polityków, czego od biznesu, a czego wymagać od siebie?
Muzyka „Also Sprach Zarathustra – Einleitung” – Kevin MacLeod, CC BY 3.0