Einstein, Monroe i życie po śmierci
Z Danutą Adamską-Rutkowską, autorką książki „Świadomość wielowymiarowa w świetle badań naukowych” rozmawia Rafał Górski, redaktor naczelny Tygodnika Spraw Obywatelskich.
Jest całkiem prawdopodobne, że poza obszarem postrzegania zmysłowego ukryte są całe światy, o których nie mamy pojęcia.
Albert Einstein (matematyk, fizyk i filozof, laureat Nagrody Nobla)
Od ukończenia pracy nad „Podróżami poza ciałem” wiele wydarzyło się zarówno na świecie jak i w moim życiu osobistym. Najbardziej interesującym doświadczeniem było publiczne zakwalifikowanie mnie jako członka wysoce podejrzanej grupy określanej mianem mediów, zmysłowców, szarlatanów lub – bardziej generalnie – parapsychologów. Publikacja książki po prostu „zdmuchnęła” mój wizerunek poważnego odpowiedzialnego biznesmena.
Robert A. Monroe (inżynier, biznesmen, parapsycholog)
Nowe prawdy zawsze początkowo uważane są za herezje.
Thomas H. Huxley (biolog, paleontolog i filozof, profesor Royal School of Mines)
- Kim był Robert Allan Monroe zanim zaczął doświadczać „podróży poza ciałem”?
- Co spotkało Roberta Monroe w 1958 roku?
Muszę tu wyznać, iż bałem się co się ze mną stanie, gdyby ten „stan” w dalszym ciągu trwał. Bardziej obawiałem się choroby umysłowej niż uszkodzenia ciała. Wiedziałem wystarczająco wiele z psychologii by zdawać sobie sprawę, że obawy te nie były tak zupełnie bezpodstawne. Miałem przyjaciół wśród psychologów i psychiatrów, ale nie chciałem rozmawiać z nimi na ten temat. Bałem się, że zaliczyliby mnie do grona swoich „pacjentów” i utraciłbym w ten sposób swobodę, jaką daje normalność. A przyjaciele, którzy nie byli w tej dziedzinie fachowcami, mogliby się okazać jeszcze gorsi. Jak nic przykleiliby mi etykietkę „czubka” a to mogłoby skomplikować życie moje i moich najbliższych – Robert A. Monroe, „Podróże poza ciałem”. - Jakim badaniom poddał się Robert Monroe?
- Dziś już wszyscy w zasadzie powinniśmy wiedzieć o tym, że fizyka klasyczna i fizyka kwantowa opisują razem dokładnie tę samą rzeczywistość. Pierwsza opisuje jej jawną część, a druga ukrytą przed naszym postrzeganiem, gdyż nasz codzienny ogląd świata został wyraźnie ograniczony do odbioru zmysłowego – pisze pani w książce „Kwantowa rzeczywistość”.
Co współczesna nauka mówi o przeżyciach Roberta Monroe? - Co łączy Alberta Einsteina z Robertem Monroe?
- Do niedawna eksterioryzacja była wśród poważnych badaczy swego rodzaju tabu, tak samo jak świadomość we wczesnych latach 90. Młodzi naukowcy uważali te tematy za zbyt ryzykowne dla kariery – Thomas Metzinger „Tunel Ego. Naukowe badanie umysłu i mit świadomego ja”. Książka opublikowana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego pod patronatem medialnym Radia TOK FM.
Dlaczego Pani zainteresowała się świadomością i eksterioryzacją? Czy nie obawiała się Pani o swoją karierę naukową? - Jakie rady ma Pani dla słuchaczy, którzy poszukują prawdy?
Muzyka „Also Sprach Zarathustra – Einleitung” – Kevin MacLeod, CC BY 3.0