Analiza

Ekspertyza „Elektroniczne poparcie inicjatyw obywatelskich”

Ekspertyza EIU

Nadszedł czas na wypracowanie nowego modelu podejmowania decyzji w naszym państwie. Modelu, którego rezultatem będzie lepsza jakość życia obywateli.
Model ten powinien uwzględniać fakt, że Polska się zmieniła. Polska nie jest już taka sama, jak w momencie przełomu politycznego w 1989 roku. Nie jest też taka, jak w momencie, kiedy uchwalano Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej w 1997 roku. Co się zmieniło? Świadomość obywateli. Obywatele chcą decydować częściej niż raz na cztery lata. Technologie cyfrowe i informacyjne są wszechobecne.
Demokracja uczestnicząca jest fundamentem zdrowego i silnego państwa. A państwo to my, obywatele. Stan demokracji przekłada się na jakość naszego życia. Kiedy szwankuje demokracja, to w konsekwencji zaczyna szwankować codzienne życie Kowalskich i Nowaków.
Podniesienie jakości życia obywateli jest możliwe tylko wówczas, kiedy różne środowiska, uprawiające politykę – tę obywatelską i tę partyjną, będą w stanie usiąść do jednego stołu, rozmawiać i wypracowywać wspólne rozwiązania. Rozwiązania, które systemowo zmienią funkcjonowanie naszych małych ojczyzn i naszej dużej Ojczyzny. Takie rozwiązania, które dbają o interes obywateli, a nie o interes tej czy innej partii lub grupy interesu. Rozwiązania, które uwzględniając prawa większości, jednocześnie zabezpieczają prawa mniejszości.
W ramach kampanii „Obywatele decydują” tworzymy przestrzeń do wypracowywania takich rozwiązań. Przestrzeń, w której spotykają się społecznicy, eksperci, samorządowcy i politycy. W kampanii postulujemy o szereg zmian w obrębie narzędzi demokracji uczestniczącej, m.in. w obywatelskiej inicjatywie ustawodawczej, referendach krajowych i lokalnych czy ordynacji wyborczej.
Niniejsza ekspertyza jest ważnym głosem w debacie na temat nowego modelu podejmowania decyzji w naszym państwie. Modelu, który stoi po stronie Obywateli. Zapraszam do lektury.

Rafał Górski
społecznik, prezes
Instytutu Spraw Obywatelskich
(z wstępu do ekspertyzy)

Ten dokument poświęcony jest omówieniu możliwości wykorzystania technologii cyfrowych i informacyjnych (ang. Information and Communications Technology – ICT) do usprawniania procesu pozyskiwania obywatelskiego popierania projektów w ramach procedury zgłaszania obywatelskiej inicjatywy legislacyjnej, a także możliwości stosowania podobnych technik i rozwiązań przy gromadzeniu obywatelskiego poparcia w zbliżonych procedurach (np. przy pozyskiwaniu poparcia na rzecz kandydatów w wyborach na urząd prezydenta RP, w wyborach do Senatu itp.).

Piotr Waglowski
(Abstrakt z ekspertyzy)

Całą ekspertyzę można przeczytać w dziale Ekspertyza EIU.

 

Przejdź do archiwum tekstów na temat:

Obywatele decydują

Być może zainteresują Cię również:

Obywatele decydują

Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza – reaktywacja

Blisko 1,5 roku temu odrzucony został projekt uchwały proponujący zmniejszenie wymaganej liczby podpisów pod obywatelskimi projektami uchwał z 6000 do 1000. Stwierdziliśmy, iż najwyższy czas wrócić do tej sprawy, stąd skierowaliśmy ją do Komisji Statutowej Rady Miejskiej.

Łodzianie decydują
Obywatele decydują

Łodzianie zdecydują?

Przy decydującym udziale Instytutu Spraw Obywatelskich udało się zebrać ponad 6,6 tys. podpisów pod obywatelskim projektem uchwały, dającej mieszkańcom Łodzi większe możliwości wpływu na ich miasto. Dziś podpisy zostaną złożone w łódzkim magistracie.

Facebook i inne korporacje cenzurują treści! Zapisz się na Tygodnik Instytutu Spraw Obywatelskich. W każdej chwili masz prawo do wypisania się. Patrz, czytaj, działaj bez cenzury.

Administratorem danych osobowych jest Fundacja Instytut Spraw Obywatelskich z siedzibą w Łodzi, przy ul. Pomorskiej 40. Dane będą przetwarzane w celu informowania o działaniach Instytutu. Pełna informacja dotycząca ochrony danych osobowych.