Ellul: Społeczeństwo technologiczne

Z Weroniką Kursą, autorką tekstu „Społeczeństwo technologiczne według Ellula. Kilka słów o człowieku wobec totalitarnego świata techniki”, rozmawia Rafał Górski, redaktor naczelny Tygodnika Spraw Obywatelskich.
Nienawidzę was, powinno się was pozabijać. Dlaczego mi debilu, wyłączyłeś telefon, to moja sprawa, co w nim robię. Masz mi go oddać. Słyszysz debilu, oddawaj go.
Konrad, 15 lat, uczeń 8 klasy szkoły podstawowej, podwarszawska miejscowość – słowa nagrane przez ojca nastolatka. Źródło: „Cyberzaburzenia, cyberuzależnienia”, Mariusz Z. Jędrzejko, Agnieszka Taper, Tomasz Kozłowski
Jałowe jest zwalanie wszystkiego na kapitalizm. Nasz świat nie jest tworem kapitalizmu, stworzyła go maszyna. Mozolne badania zmierzające do udowodnienia czegoś przeciwnego utopiły tę oczywistą prawdę w morzu publikacji.
Jacques Ellul
Technologia nie słucha niczyich rozkazów.
John Gray, „Słomiane psy”
- Gdyby Alfred Hitchcock żył i chciał nakręcić film na podstawie książki „Społeczeństwo technologiczne” Jacques’a Ellul, to jaka powinna być pierwsza scena tego filmu?
- Co Cię najmocniej poruszyło w trakcie lektury książki?
- Kim był Jacques Ellul?
- Jak Ellul definiuje technikę? Czym różni się ona od technologii?
- Czy Ellul zgodziłby się z autorem „Słomianych psów”, najbardziej znanym współczesnym angielskim myślicielem politycznym?
- Jakie lekcje dla obywateli płyną z lektury książki Ellula?
- Jakiego ważnego pytania nikt jeszcze Ci nie zadał w tematach, o których rozmawiamy. I jaka jest odpowiedź na to pytanie?
Sprawdź inne artykuły z tego wydania tygodnika:
Przejdź do archiwum tekstów na temat:
# Nowe technologie # Społeczeństwo i kultura Czy masz świadomość?