Analiza

„Unijni rolnicy na sprzedaż” – raport o zagrożeniach TTIP

Kontrowersyjna umowa handlowa negocjowana pomiędzy UE a USA może zniszczyć europejskie rolnictwo i zagrozić bezpieczeństwu żywności – wynika z nowego raportu Friends of The Earth Europe. Raport publikowany jest w przeddzień zakończenia 13 rundy negocjacji TTIP jednocześnie w całej Europie. Za polskie wydanie publikacji odpowiada współpracujący z INSPRO Instytut Globalnej Odpowiedzialności (IGO).

Wzrost importu taniej „przemysłowej” żywności z USA, spadek cen skupu od europejskich rolników, dopuszczenie szkodliwych technologii (jak GMO) i środków w produkcji rolnej (pestycydy) – takie zagrożenia wymienia raport “Unijni rolnicy na sprzedaż”. Analizuje on naukowe przewidywania wpływu Transatlantyckiego Porozumienia w dziedzinie Handlu i Inwestycji na gospodarkę, które zostały przygotowane przez 4 europejskie i amerykańskie zespoły badawcze. Z raportu wynika, że TTIP znacząco zwiększy import amerykańskich produktów rolnych, podczas gdy unijni rolnicy poniosą straty. Badania przewidują spadek udziału rolnictwa w europejskim PKB o 0.8%, podczas gdy w USA udział ten wzrośnie o 1.9%, a zysk netto na korzyść USA wyniesie ponad 4 mld euro [1].

Raport wskazuje też na zagrożenia dla zdrowia publicznego i środowiska naturalnego wiążące się z TTIP. Zarówno rząd USA, jak i organizacje producenckie, naciskają na obniżenie unijnych standardów dotyczących m. in. odmian genetycznie modyfikowanych (GMO), bezpieczeństwa stosowania pestycydów (dopuszczalne pozostałości w produktach, lista pestycydów zakazanych w UE), zakazu stosowania hormonów wzrostu i mleczności w produkcji zwierzęcej czy zezwolenia na chemiczną redukcję patogenów (płukanie mięsa w kwasie nadoctowym).

Więcej na temat raportu oraz linki do ściągnięcia streszczenia oraz pełnej wersji publikacji w języku angielskim znajdziecie na stronie naszej kampanii „Wolne od GMO? Chcę wiedzieć!”

Przypominamy, że INSPRO wraz z innymi organizacjami społecznymi i branżowymi (Akcja Demokracja, IGO, Związek Zawodowy Rolników Ekologicznych, Forum Rolnictwa Ekologicznego, Stowarzyszenie Ekoland i Związek Zawodowy Rolników Ekologicznych im. Świętego Franciszka z Asyżu) zainicjowali zbiórkę podpisów pod apelem do Pani Premier i Ministra Rolnictwa pod hasłem: „Bronimy polskiego rolnictwa i polskiej żywności”. Dotychczas podpisało go ponad 8600 osób.

Źródła:

[1] Beckman, J., Arita, S., Mitchell, L., & Burfisher, M. (2015). Agriculture in the Transatlantic Trade and Investment Partnership: Tariffs, Tariff-Rate Quotas, and Non-Tariff Measures.

Przejdź do archiwum tekstów na temat:

Chcę wiedzieć Stop TTIP

Być może zainteresują Cię również:

Chcę wiedzieć
# Zdrowie

INSPRO ws. patentowania nasion roślin uprawnych

W dniach 17 i 18 kwietnia 2011 r. odbędą się Światowe Dni Protestu Przeciwko Patentowaniu Nasion Roślin Uprawnych. W tym czasie tysiące rolników i aktywistów, działających na rzecz obrony tradycyjnych nasion, spotka się w Brukseli w celu wymiany nasion odmian tradycyjnych. Uczestnicy protestu złożą do Komisji Praw Człowieka Parlamentu Europejskiego apel o przeprowadzenie dochodzenia w sprawie legalności nadawania podmiotom prywatnym uprawnień do patentowania nasion roślin uprawnych. Dlaczego bogactwo genetyczne nasion jest istotne? Różnorodność genetyczna pozwala na utrzymanie zróżnicowanej diety, ważnej dla równowagi ludzkiego organizmu, oraz biologicznej różnorodności, tak istotnej dla ekosystemu naszej planety.

Facebook i inne korporacje cenzurują treści! Zapisz się na Tygodnik Instytutu Spraw Obywatelskich. W każdej chwili masz prawo do wypisania się. Patrz, czytaj, działaj bez cenzury.

Administratorem danych osobowych jest Fundacja Instytut Spraw Obywatelskich z siedzibą w Łodzi, przy ul. Pomorskiej 40. Dane będą przetwarzane w celu informowania o działaniach Instytutu. Pełna informacja dotycząca ochrony danych osobowych.