„Unijni rolnicy na sprzedaż” – raport o zagrożeniach TTIP
Kontrowersyjna umowa handlowa negocjowana pomiędzy UE a USA może zniszczyć europejskie rolnictwo i zagrozić bezpieczeństwu żywności – wynika z nowego raportu Friends of The Earth Europe. Raport publikowany jest w przeddzień zakończenia 13 rundy negocjacji TTIP jednocześnie w całej Europie. Za polskie wydanie publikacji odpowiada współpracujący z INSPRO Instytut Globalnej Odpowiedzialności (IGO).
Wzrost importu taniej „przemysłowej” żywności z USA, spadek cen skupu od europejskich rolników, dopuszczenie szkodliwych technologii (jak GMO) i środków w produkcji rolnej (pestycydy) – takie zagrożenia wymienia raport “Unijni rolnicy na sprzedaż”. Analizuje on naukowe przewidywania wpływu Transatlantyckiego Porozumienia w dziedzinie Handlu i Inwestycji na gospodarkę, które zostały przygotowane przez 4 europejskie i amerykańskie zespoły badawcze. Z raportu wynika, że TTIP znacząco zwiększy import amerykańskich produktów rolnych, podczas gdy unijni rolnicy poniosą straty. Badania przewidują spadek udziału rolnictwa w europejskim PKB o 0.8%, podczas gdy w USA udział ten wzrośnie o 1.9%, a zysk netto na korzyść USA wyniesie ponad 4 mld euro [1].
Raport wskazuje też na zagrożenia dla zdrowia publicznego i środowiska naturalnego wiążące się z TTIP. Zarówno rząd USA, jak i organizacje producenckie, naciskają na obniżenie unijnych standardów dotyczących m. in. odmian genetycznie modyfikowanych (GMO), bezpieczeństwa stosowania pestycydów (dopuszczalne pozostałości w produktach, lista pestycydów zakazanych w UE), zakazu stosowania hormonów wzrostu i mleczności w produkcji zwierzęcej czy zezwolenia na chemiczną redukcję patogenów (płukanie mięsa w kwasie nadoctowym).
Więcej na temat raportu oraz linki do ściągnięcia streszczenia oraz pełnej wersji publikacji w języku angielskim znajdziecie na stronie naszej kampanii „Wolne od GMO? Chcę wiedzieć!”
Przypominamy, że INSPRO wraz z innymi organizacjami społecznymi i branżowymi (Akcja Demokracja, IGO, Związek Zawodowy Rolników Ekologicznych, Forum Rolnictwa Ekologicznego, Stowarzyszenie Ekoland i Związek Zawodowy Rolników Ekologicznych im. Świętego Franciszka z Asyżu) zainicjowali zbiórkę podpisów pod apelem do Pani Premier i Ministra Rolnictwa pod hasłem: „Bronimy polskiego rolnictwa i polskiej żywności”. Dotychczas podpisało go ponad 8600 osób.
Źródła:
[1] Beckman, J., Arita, S., Mitchell, L., & Burfisher, M. (2015). Agriculture in the Transatlantic Trade and Investment Partnership: Tariffs, Tariff-Rate Quotas, and Non-Tariff Measures.