Z Magdaleną Ziętek-Wielomską rozmawiamy o geopolitycznym trzęsieniu ziemi, polityce opartej na realiach, międzynarodowych sojuszach, polityce polskich elit, ideologizacji działań Zachodu i Ameryce jako produkcie.
Z Arkadiuszem Mularczykiem, wiceministrem spraw zagranicznych (2022-2023), rozmawiamy o międzynarodowym układzie sił w sporze o reparacje wojenne między Polską a Niemcami oraz o tym, jaką rolę w tym…
Po rocznej nieobecności powracamy do Łodzi, by odważnie dyskutować o palących problemach geopolitycznych, które kształtują nasz świat. Forum Geopolityczne to przestrzeń do debaty o miejscu Polski na „Wielkiej…
„Pierścień Jedyny, by władać wszystkimi”[1] to kluczowy artefakt w fikcyjnym uniwersum Śródziemia, stworzonym przez J.R.R. Tolkiena. Stworzony w sekrecie Pierścień Jedyny dawał swojemu właścicielowi magiczną…
Forum Geopolityczne to przestrzeń do debaty o miejscu Polski na „Wielkiej Szachownicy”. Zależy nam na dialogu ponad podziałami, bo dobrem wspólnym jest dla nas Polska, a nie ta czy inna…
Wojna nie daje się jednoznacznie zdefiniować, czy ściśle określić. Jest działaniem na tyle złożonym i wewnętrznie powikłanym a przeżyciowo dogłębnym i dotkliwym, że nie poddaje się – mimo…
Germinal Civikov od początku śledził, jako dziennikarz, przebieg procesu przeciwko Slobodanowi Miloszewiczowi, który toczył się w budynku sądowym w Hadze. Niniejsza książka relacjonuje przebieg…
Paweł Mościcki Pisarz i filozof, pracuje w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Członek redakcji kwartalnika „Widok. Teorie i praktyki kultury…
Dwa wywiady z prof. Mearsheimerem Z zainteresowaniem wysłuchałem wywiadu, jakiego red. Piotrowi Zychowiczowi udzielił profesor stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Chicago…
Przyglądając się dziś Gazie patrzymy nie tylko na pojedyncze wydarzenie, ale na model funkcjonowania naszej teraźniejszości. Przyszłość rysuje się jeszcze mroczniej. Prawa człowieka okazały się…
„»IBM i Holocaust« to zaskakujący, zdumiewający i wstrząsający dokument historyczny. Edwin Black drobiazgowo ujawnia, jaką rolę w przeprowadzaniu Holocaustu odgrywał IBM, nowoczesna technika i systemy…
Meksyk zmaga się z brakiem wody, a wielkie koncerny systematycznie jej go pozbawiają. Turyści bawią się świetnie. Nie są niczego świadomi. Wskakują do krystalicznie czystej wody…
Z Guillaumem Pitron rozmawiamy o ukrytym obliczu transformacji cyfrowej, metalach rzadkich, cyfrowym piekle, właścicielach autostrad informacyjnych i o tym, do kogo trafiają nasze dane. Guillaume…
„Financial Times” zaprasza na „Lunch z liderami” – gość wybiera restaurację, a wydawca reguluje rachunek. Rozmówcy rozluźniają się przy jedzeniu i butelce wina i pozwalają…
Już szósty miesiąc nieprzerwanej zagłady Gazy prowadzonej w odwecie za wybuch palestyńskiego powstania 7 października 2023. Bezprecedensowo krwawa i ciężka inwazja jednej z najbardziej…
Karol Wasilewski Doktor nauk społecznych w zakresie nauk o polityce i administracji, absolwent turkologii i stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim. Pracuje w 4CF na stanowisku Foresight…
Kaja Kowalczewska Adiuntka w Inkubatorze Doskonałości Naukowej „Digital Justice Center” na Uniwersytecie Wrocławskim, doktor nauk prawnych, członkini Komisji ds. Upowszechniania Międzynarodowego Prawa…
Rządy i korporacje intensywnie rozwijają nowoczesne systemy uzbrojenia z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, zdolne do samodzielnego podejmowania decyzji o użyciu siły. Autonomiczne systemy broni (AWS)…
Z prof. Grzegorzem Kołodką rozmawiamy o możliwych sposobach zakończenia wojny na Ukrainie, roli kompleksu militarno-przemysłowego we współczesnych konfliktach zbrojnych, a także o udziale mediów w podtrzymywaniu status quo.