Forum Suwerenności Monetarnej. W obronie gotówki i waluty narodowej
Jak ważna w codziennym życiu jest gotówka? O tym wielu z nas mogło się przekonać choćby przy okazji pandemii koronawirusa czy wojny w Ukrainie. Warto sobie przypomnieć kolejki przed oddziałami banków, nieczynne bankomaty, awarie sieci komputerowej i niemożność płacenia kartą, aby uświadomić sobie, jak istotny to problem. W niesprzyjających okolicznościach, niestabilnych czasach, w jakich niewątpliwie żyjemy, dotknąć może każdego z nas.
Obrót gotówkowy jest elementem stabilności i funkcjonowania państwa, pozwala także na niezależność w wymiarze osobistym. Ma to szczególne znaczenie w czasach, gdy coraz więcej rządów dąży do coraz ściślejszej kontroli swoich obywateli. Zablokowanie dostępu płatności elektronicznych uczestnikom niedawnych protestów w Kanadzie jest tego najlepszych przykładem.
Aby móc się skutecznie przygotować na czarny scenariusz w wymiarze indywidualnym i krajowym, potrzebna jest swoboda w kształtowaniu polityki finansowej państwa, w tym w szczególności własna waluta narodowa.
Organizowane przez Polskie Towarzystwo Gospodarcze oraz Narodowy Bank Polski Forum Suwerenności Monetarnej jest próbą przełamania dotychczasowej narracji w debacie publicznej o nieuniknionym zmierzchu „złotówki i gotówki”.
Projekt realizowany w ramach programu edukacji ekonomicznej będzie pierwszym o takim zasięgu, w takiej skali i na takim szczeblu, w którym dominować będzie przekaz o wartości obrotu gotówkowego oraz konieczności obrony waluty narodowej.
Partnerem wydarzenia jest PKO Bank Polski, patronat honorowy objął Minister Edukacji i Nauki.
Informacje o Forum Suwerenności Monetarnej i program
Termin: 28.03.2023 godz. 10.00
Miejsce: Warszawa, Hotel Marriott, Sala Balowa (Ballroom)
Agenda: https://fsm.iptg.pl/
Rejestracja: https://app.evenea.pl/event/warszawa280323/
Organizator: Polskie Towarzystwo Gospodarcze oraz Narodowy Bank Polski
Program wydarzenia:
- 10:00 Otwarcie Konferencji
- 10:30 Panel I: Rola gotówki w stabilizacji obrotu gospodarczego. Gotówka jako element bezpieczeństwa (narodowego) w kontekście wojny za wschodnią granicą, sytuacji na rynku energii i cyberataków, ale również element swobody i wolności gospodarczej.
- 11:30 Przerwa kawowa
- 12:00 Panel II: Złoty czy euro? Własna waluta jako element suwerenności narodowej. Obrona złotego jako elementu fundamentu suwerenności RP.
- 13:00 Lunch
- 14:00 Keynote speaker
- 14:30 Panel III: Bezpieczeństwo monetarne kraju – case study Ukrainy. Przypadek Ukrainy w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa finansowego obywateli w obliczu wojny. Rola Narodowego Banku Polskiego i Narodowego Banku Ukrainy w stabilizacji kursu hrywny.
Forum otworzą prezesi Narodowego Banku Polskiego – prof. dr hab. Adam Glapiński oraz Polskiego Towarzystwa Gospodarczego – Tomasz Janik.
Przewidywana jest również obecność jednego z ważniejszych ministrów resortowych. Obecni będą także przedsiębiorcy bezpośrednio zainteresowani tematem, reprezentanci organizacji pozarządowych, środowiska akademickiego, studenckiego, przedstawiciele mediów – w tym społecznościowych.
Poza przekazem edukacyjnym głównym celem Forum jest zapewnienie uczestnikom możliwości osobistego lub zdalnego dołączenia do wydarzenia z udziałem odpowiedzialnych za politykę finansową najważniejszych osób w państwie.
(źródło: materiały organizatora)