GMO NGT. Raport ANSES o ryzykach
Z Sonią Priwieziencew, prezeską Fundacji Rolniczej Różnorodności Biologicznej AgriNatura, rozmawia Rafał Górski, redaktor naczelny Tygodnika Spraw Obywatelskich.
Grupa Robocza zauważa, że niektóre potencjalne zagrożenia pojawiają się wielokrotnie w studiach przypadków. Obejmują one w szczególności ryzyko związane z nieoczekiwaną zmianą składu rośliny, która może prowadzić do problemów żywieniowych, alergenności lub toksyczności.
francuska Agencja ds. Żywności, Środowiska oraz Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (ANSES)
Ludzie nie powinni wiedzieć, jak się robi kiełbasę i politykę.
kanclerz Bismarck
Tym samym Komisja i Parlament Europejski chcą zwolnić nowe GMO z oceny wpływu na zdrowie ludzkie i środowisko, jednocześnie zmniejszając kontrolę i odpowiedzialność korporacji sprzedających te produkty w przypadku wyrządzonych szkód.
Łukasz Janeczko, „Alarmująca decyzja Parlamentu UE. Jest zgoda na nowe GMO. Kiedy przepisy wejdą w życie?”
- Czym jest GMO NGT (New Genomic Technique)?
- „Ryzyka i wyzwania społeczno-ekonomiczne związane z roślinami NGT” to tytuł raportu, jaki opublikowała francuska Agencja ds. Żywności, Środowiska oraz Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (ANSES).
Co to za agencja? Kto i dlaczego zamówił ten raport? Kto ekspertyzę opracował? - Jakie są trzy najważniejsze ryzyka ze strony GMO NGT dla zdrowia ludzi?
- Jakie są ryzyka dla zwierząt, roślin i przyrody?
- Kto skorzysta, a kto straci na GMO NGT?
- Jakie są zalecenia autorów raportu?
- Co najmocniej poruszyło Cię w trakcie lektury raportu ANSES?
Muzyka „Also Sprach Zarathustra – Einleitung” – Kevin MacLeod, CC BY 3.0