fbpx

GMO to NIE TO!

INSPRO zaprasza do udziału w niekonwencjonalnym proteście-happeningu pod hasłem „Brak konsultacji = olewanie demokracji”. Akcja odbędzie się 13 sierpnia 2011 roku o godzinie 11:00 pod Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Pomysłodawcą wydarzenia jest Inicjatywa Obywatelska „GMO to NIE TO!”.

Głównym celem protestu jest przekonanie Prezydenta Bronisława Komorowskiego do zawetowania ustawy o nasiennictwie legalizującej uprawy GMO w Polsce. Niestety ustawa, która spowoduje poważne ograniczenia dostępu do tradycyjnych/regionalnych nasion, została już przegłosowana przez Sejm i Senat.

Przeciwników żywności i zasiewów genetycznie modyfikowanych w Polsce jest zdecydowanie więcej niż zwolenników. Pokażmy się! W Europie w 9 krajach zakazano upraw genetycznie modyfikowanych tylko dzięki masowym protestom, które skłoniły rządy do posłuchania obywateli. W Bułgarii na ulice wyszły matki z dziećmi. We Francji gorące protesty rolników i konsumentów połączone były z niszczeniem upraw GMO…

Uważamy, że tak ważna sprawa, jak otwarcie Polski na uprawy GMO, zostać skonsultowana ze społeczeństwem. Obowiązek konsultacji społecznych przy podejmowaniu decyzji dotyczących GMO nakładają na Polskę Protokół Kartageński o bezpieczeństwie biologicznym, ratyfikowany przez Polskę w 2003 roku i Konwencja z Aarhus ratyfikowana w 2001 roku.

Media milczą, ustawodawcy nie słuchają swoich obywateli. Prosimy: nie mów, że to długi weekend. Wiemy. Prezydent też wie, a do 21 sierpnia musi zdecydować. Może to zrobić w każdej chwili. RAZEM powiedzmy jasno, dlaczego GMO to droga donikąd…

Zobacz informacje o proteście w mediach: TVN24, Polskie Radio, Gazeta Wyborcza Warszawa.

Przejdź do archiwum tekstów na temat:

# Zdrowie Chcę wiedzieć

Być może zainteresują Cię również:

Chcę wiedzieć
# Zdrowie

Powstrzymajmy Monstanto!

"Nie możemy stracić ani dolara” – to hasło przyświecające północnoamerykańskiemu koncernowi biotechnologicznemu, zajmującemu się rozpowszechnianiem genetycznie modyfikowanych organizmów (GMO) na świecie. Firma, kierująca się zasadą „po trupach do celu”, w bezwzględny sposób usiłuje narzucić modyfikowane produkty światowemu rolnictwu i rynkowi spożywczemu. W najbliższą niedzielę, 25 maja 2014, na całym świecie będą się zbierali ludzie krytykujący działania Monsanto i walczący o naturalną, nie zmienianą w laboratoriach żywność.

Chcę wiedzieć

Rewolucja moralna na talerzu

Wspierane przez INSPRO wydarzenia – wielka demonstracja podczas Zielonego Tygodnia w Berlinie w styczniu b.r. oraz pokaz filmu „Świński Biznes” w Parlamencie Europejskim odbiły się szerokim echem także w Polsce. Dowodem na to jest seria artykułów pod zbiorczym tytułem „Rewolucja moralna na talerzu” w Tygodniku Powszechnym. W tekście p.t. „Z kością w gardle” Michał Olszewski pisze o wynaturzeniach związanych z przemysłowym chowem zwierząt, zwłaszcza świń i kur; powołuje się przy tym na film „Świński Biznes”, który według autora przedstawia „krajobraz zwierzęcej apokalipsy, która rozgrywa się wśród jezior gnojowicy, na odciętych od światła dziennego pomieszczeniach, w tłoku.” Instytut Spraw Obywatelskich jest przekonany, że przemysłowa hodowla jest zaprzeczeniem naturalności. W zamkniętych chlewniach czy kurnikach światło świeci się nieustannie, zwierzęta są zdezorientowane, nie wiedzą, czy jest dzień czy noc, jaka jest pora roku. Zwierzęta są sztucznie zapładniane, maciorom wszczepia się zarodki, ruję i porody wywołuje się farmakologicznie. Zwierzę zdegradowane jest do funkcji trybiku w wielkiej maszynerii „tworzenia zysku”.

Facebook i inne korporacje cenzurują treści! Zapisz się na Tygodnik Instytutu Spraw Obywatelskich. W każdej chwili masz prawo do wypisania się. Patrz, czytaj, działaj bez cenzury.

Administratorem danych osobowych jest Fundacja Instytut Spraw Obywatelskich z siedzibą w Łodzi, przy ul. Pomorskiej 40. Dane będą przetwarzane w celu informowania o działaniach Instytutu. Pełna informacja dotycząca ochrony danych osobowych.