I Forum Geopolityczne w Łodzi. Zapraszamy!

Forum Geopolityczne Łódź

Będziemy rozmawiać, spierać się o polską rację stanu w kontekście dynamicznej sytuacji międzynarodowej. Co robić w strefie zgniotu, pomiędzy Niemcami a Rosją? Jaki wpływ na nasze życie będzie miała sztuczna inteligencja, 5G, internet rzeczy i nowe GMO? Czy czeka nas III wojna światowa?

Pytań jest coraz więcej, a odpowiedzi brak. Żyjemy w globalnej wiosce, w której wszystko jest ze sobą połączone i to, co dziś dzieje się na Morzu Południowochińskim wpływa na to, co dzieje się po drugiej stronie globu i odwrotnie.

I Forum Geopolityczne w Łodzi odbędzie się w gmachu Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, Sala C101 – ulica POW 3/5.

Zapraszamy na spotkanie i rozmowy. Wstęp bezpłatny. Prosimy o dokonywanie wcześniejszej rejestracji.

Kliknij – Zarejestruj się już dziś

PROGRAM FORUM

12:30 – 13:00 Rejestracja

13:00 – 13:05 Otwarcie Forum – Paweł Marczak, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Łodzi

13:05 – 14:35 Panel dyskusyjny: Jak nie dać się zgnieść? Polska pomiędzy Niemcami a Rosją

dr Michał Lubina – ekspert ds. stosunków międzynarodowych. Adiunkt w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor książki „Niedźwiedź w cieniu smoka. Rosja-Chiny 1991-2014” – pierwszej monografii o współczesnych relacjach rosyjsko-chińskich w języku polskim.

Bartłomiej Radziejewski – politolog, publicysta i eseista. Założyciel oraz dyrektor „Nowej Konfederacji”. W latach 2015-2017 współtwórca i szef think tanku Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.

dr Leszek Sykulski – historyk i doktor nauk o polityce. Założyciel Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego oraz założyciel i w latach 2009-2016 redaktor naczelny kwartalnika „Przegląd Geopolityczny”.

Moderator: Marcin Giełzak, Fundacja Ambitna Polska

14:35 – 15:30 Przerwa obiadowa

15:30 – 17:00 Panel dyskusyjny: 5G, AI, GMO – nowy wspaniały świat?

prof. dr hab. Ryszard W. Kluszczyński* – profesor dr hab. nauk humanistycznych. Na Uniwersytecie Łódzkim, w Katedrze Mediów i Kultury Audiowizualnej Instytutu Kultury Współczesnej kieruje Zakładem Mediów Elektronicznych. W latach 2008-2016 kierownik Katedry.Bada zagadnienia związków między twórczością artystyczną, nauką i techniką.           (* w trakcie potwierdzania)

ppłk (rez.) Mariusz Rukat – podpułkownik rezerwy Wojska Polskiego. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych im. T. Kościuszki we Wrocławiu (1996). W latach 2000 – 2008 analityk Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych MON ds. relacji polityczno-wojskowych Sił Zbrojnych RP z zagranicą, w specjalizacji: Stany Zjednoczone, Chiny oraz państwa Dalekiego Wschodu, Azji Południowo-Wschodniej i Pacyfiku. W latach 2008-2012 r. zastępca attaché obrony przy Ambasadzie RP w Pekinie.

Paweł Wypychowski – absolwent elektroniki i telekomunikacji Wydziału Elektrycznego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Pełnił kolejno w latach 1996-2001 funkcje wiceprezesa i prezesa zarządu holdingu inwestycyjnego, zarządzając procesami przejęć, połączeń i restrukturyzacji polskich firm. W 2007 roku powołał do działania firmę EMF3 – Bezpieczeństwo Elektromagnetyczne, której celem jest dostarczanie specjalistycznej i rzetelnej wiedzy oraz profesjonalnych rozwiązań w zakresie ochrony przed polami elektromagnetycznymi (PEM).

17:00 – 17:15 Przerwa

17:15 – 19:00 Panel dyskusyjny: USA-Chiny – czy czeka nas III wojna światowa?

Radosław Pyffel – socjolog. Prezes Zarządu PKP Cargo ds. rynków wschodnich. W latach 2016-2018 Alternate Director oraz członek Rady Dyrektorów w Azjatyckim Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) z ramienia Polski. Kierownik studiów podyplomowych „Biznes chiński – Jak działać skutecznie w czasach Jedwabnego Szlaku” prowadzonych na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Witold Jurasz – były pracownik MON, b. I sekretarz Ambasady RP w Moskwie, b. charge d’affaires RP na Białorusi, obecnie dyrektor ds. rozwoju w prywatnej firmie.

Tomasz Sajewicz – od kilkunastu lat korespondent Polskiego Radia w Chinach. Były korespondent w Iraku. Rok temu odwiedził Korę Północną.

19:00 – 19:05 Zakończenie Forum – Rafał Górski, Instytut Spraw Obywatelskich

20:00 Nocne rozmowy Polek i Polaków (After party)

Patronat medialny: Obserwator Międzynarodowy

Forum Geopolityczne organizuje Instytut Spraw Obywatelskich w ramach Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej (RODM).

Celem RODM jest przybliżenie obywatelom polskiej polityki zagranicznej oraz wzmocnienie kanałów współpracy pomiędzy Ministerstwem Spraw Zagranicznych, samorządem i organizacjami pozarządowymi. Ośrodek jest odpowiedzialny za animowanie i inicjowanie w regionie spotkań, debat i innych wydarzeń z udziałem przedstawicieli najważniejszych instytucji, organizacji oraz ośrodków analityczno-badawczych. Spotkania oraz debaty są okazją do dyskusji na temat funkcjonowania polskiej polityki zagranicznej w kontekście regionalnym.

RODM w Łodzi jest współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 2019-2021”.

Przejdź do archiwum tekstów na temat:

# Polityka Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej

Być może zainteresują Cię również:

Chcę wiedzieć
# Zdrowie

INSPRO ws. patentowania nasion roślin uprawnych

W dniach 17 i 18 kwietnia 2011 r. odbędą się Światowe Dni Protestu Przeciwko Patentowaniu Nasion Roślin Uprawnych. W tym czasie tysiące rolników i aktywistów, działających na rzecz obrony tradycyjnych nasion, spotka się w Brukseli w celu wymiany nasion odmian tradycyjnych. Uczestnicy protestu złożą do Komisji Praw Człowieka Parlamentu Europejskiego apel o przeprowadzenie dochodzenia w sprawie legalności nadawania podmiotom prywatnym uprawnień do patentowania nasion roślin uprawnych. Dlaczego bogactwo genetyczne nasion jest istotne? Różnorodność genetyczna pozwala na utrzymanie zróżnicowanej diety, ważnej dla równowagi ludzkiego organizmu, oraz biologicznej różnorodności, tak istotnej dla ekosystemu naszej planety.

Facebook i inne korporacje cenzurują treści! Zapisz się na Tygodnik Instytutu Spraw Obywatelskich. W każdej chwili masz prawo do wypisania się. Patrz, czytaj, działaj bez cenzury.

Administratorem danych osobowych jest Fundacja Instytut Spraw Obywatelskich z siedzibą w Łodzi, przy ul. Pomorskiej 40. Dane będą przetwarzane w celu informowania o działaniach Instytutu. Pełna informacja dotycząca ochrony danych osobowych.