III Forum Geopolityczne w Łodzi zaprasza!

W 2021 roku nie mogło zabraknąć wydarzenia, które już na stałe wpisało się jako przestrzeń do regionalnej debaty o sytuacji na świecie.
Koronawirus i jego kolejne mutacje nadal stanowią zagrożenie epidemiczne i zdrowotne, ale lista wyzwań międzynarodowych rośnie z dnia na dzień.
Po 16 latach urząd kanclerza RFN zwalnia Angela Merkel. Jak jej odejście zmieni gospodarczy kierunek Berlina i układ sił politycznych na Starym Kontynencie?
Czasy pandemii pokazały, jak wielki potencjał drzemie w technologiach. Japońscy naukowcy stworzyli inteligentną maskę na twarz, która ma wbudowany głośnik i może tłumaczyć mowę na osiem różnych języków. Ale czy nowe technologie to tylko blaski? Czy w przyszłości czekają nas wojny algorytmiczne, zakładające udział sztucznej inteligencji w prowadzeniu działań zbrojnych? Gdzie w tym wszystkim jest miejsce na ludzką kontrolę?
Najnowszy raport IPCC nie pozostawia złudzeń. Kryzys klimatyczny jest realny i ma miejsce tu i teraz. Co państwa i ludzkość zrobią w obliczu zmieniającej się rzeczywistości? Jak procesy transformacji energetycznej i dekarbonizacji wpłyną na międzynarodowy układ sił?
I wreszcie, czy Arktyka może być postrzegana jako arena rywalizacji zbrojnej? Czy to na tym obszarze, gdzie ścierają się interesy światowych mocarstw, nie zawsze zgodne z celami klimatycznymi, dojdzie do kulminacji rywalizacji między USA a Chinami?
To tylko kilka z pytań, na które postaramy się znaleźć odpowiedź podczas III Forum Geopolitycznego w Łodzi. Z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną i przepisy sanitarne wydarzenie będzie miało formułę hybrydową: trzy pierwsze panele odbędą się wyłącznie online, zaś debata „Arktyka jako miejsce rywalizacji mocarstw światowych?” będzie zorganizowana stacjonarnie w Sali Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego.
Informacje również na stronie Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Łodzi.
III Forum Geopolityczne 2021
6 – 9 października 2021
Środa, 6 października
18:00-20:00
Debata online
Panel – Krajobraz polityczny „Mutti” – Co czeka Niemcy, Polskę i UE po rządach Angeli Merkel?
1. Joanna Ciesielska-Klikowska – politolog i niemcoznawca, adiunkt w Katedrze Studiów Azjatyckich Uniwersytetu Łódzkiego. Stypendystka Deutscher Akademischer Austauschdienst (DAAD) na Technische Universität Chemnitz, wykładowczyni w szkole letniej na Universität des Saarlandes w Saarbrücken. Współpracuje z Otto-von-Guericke-Universität w Magdeburgu, gdzie prowadzi zajęcia nt. relacji polsko-niemieckich i systemu politycznego w Polsce. Członkini Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych oraz Towarzystwa Polska-Austria.
2. Anna Kwiatkowska – doktor nauk społecznych w zakresie nauk o polityce. Od 1997 roku główna specjalistka w Departamencie Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Specjalizacja: stosunki polsko-niemieckie, współpraca transgraniczna i międzyregionalna; w latach 1997–2001 sekretarz wykonawczy Polsko-Niemieckiej Międzyrządowej Komisji ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej oraz Wspólnej Komisji Polsko-Flandryjskiej. Od 2005 roku w Ośrodku Studiów Wschodnich – założycielka i kierowniczka Działu Niemieckiego.
3. Tomasz F. Krawczyk – były główny doradca Premiera ds. polityki europejskiej; analityk w zakresie: polityki instytucjonalnej UE, prawa europejskiego i konstytucyjnych aspektów integracji europejskiej; niemcoznawca. Wcześniej asystent naukowy ministrów Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz przez wiele lat ekspert rządowych i pozarządowych ośrodków analitycznych. „Dla jednych germanofil, dla innych germanofob, ale do końca nie wiadomo” – jak pisze o sobie.
4. Prowadzenie: Paweł Marczak (Koordynator RODM Łódź)
Czwartek, 7 października
18:00-20:00
Debata online
Panel – Nowe technologie – szansa czy zagrożenie dla Polski i Europy?
1. Ewa Bińczyk – prof. dr hab., pracuje w Katedrze Filozofii Praktycznej w Instytucie Filozofii UMK w Toruniu. Zajmuje się współczesną filozofią środowiskową, filozofią nauki i techniki, studiami nad nauką i technologią i kontrowersjami w nauce. Jest autorką książek m.in.: „Socjologia wiedzy w Biblii” (Nomos 2003), „Obraz, który nas zniewala” (Universitas 2007), „Technonauka w społeczeństwie ryzyka” (UMK 2012), a także „Epoka człowieka. Retoryka i marazm antropocenu” (PWN 2018).
2. Maciej Gurtowski − ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego ds. bezpieczeństwa wewnętrznego, doktor nauk humanistycznych w zakresie socjologii. Autor rozprawy o aferach gospodarczych III RP. Uczeń prof. Andrzeja Zybertowicza. Zawodowo związany z Instytutem Socjologii UMK w Toruniu. Naukowo zainteresowany głównie ciemną stroną relacji międzyludzkich: korupcją, przestępczością, szpiegostwem, propagandą, sytuacjami nielojalności, a także badaniami ewaluacyjnymi i nową ekonomią instytucjonalną. Współautor książki „Samobójstwo Oświecenia? Jak neuronauka i nowe technologie pustoszą ludzki świat”.
3. Natalia Hatalska – analityczka trendów, autorka bloga hatalska.com i bestsellerowej książki „Cząstki przyciągania”. W 2016 roku powołała do życia instytut badań nad przyszłością – infuture.institute, który definiuje najważniejsze trendy i wskazuje ich konsekwencje dla gospodarki, kategorii rynkowych czy konkretnych marek.
4. Prowadzenie: Rafał Górski (Prezes Instytutu Spraw Obywatelskich)
Piątek, 8 października
18:00-20:00
Debata online
Panel – Natura polem bitwy – klimat a polityczny układ sił
1. Jarosław Stróżyk – żołnierz i dyplomata, generał brygady Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (w rezerwie), doktor nauk o bezpieczeństwie na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym w Siedlcach.
2. Marcin Popkiewicz – analityk megatrendów, ekspert i dziennikarz zajmujący się powiązaniami w obszarach gospodarka-energia-zasoby-środowisko. Autor bestsellerów „Świat na rozdrożu”, „Rewolucja energetyczna. Ale po co?” i „Nauka o klimacie”. Redaktor naczelny portali naukaoklimacie.pl i ziemianarozdrozu.pl. Laureat głównej nagrody „Dziennikarze dla klimatu 2015”, „Economicus 2016” za najlepszą książkę szerzącą wiedzę ekonomiczną oraz „Promotor Energetyki Odnawialnej 2016”. Wraz z zespołem redakcji „Nauka o klimacie” laureat przyznawanej przez MNiSW oraz PAP nagrody „Popularyzator Nauki 2017”. Ekspert Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w zakresie technologii transformacji energetycznej.
3. Bogdan Góralczyk – politolog, sinolog, dyplomata i publicysta. W latach 2003-2008 ambasador RP w Królestwie Tajlandii, Republice Filipin i Związku Myanmar (Birma).
4. Prowadzenie: Łukasz Kobierski (Prezes Zarządu Instytutu Nowej Europy)
Sobota, 9 października
12:00-14:00
Debata stacjonarna na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego z transmisją online
Panel – Arktyka jako miejsce rywalizacji mocarstw światowych?
1. Piotr Mickiewicz – politolog i historyk dziejów najnowszych. Absolwent Akademii Marynarki Wojennej i Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 1990–1997 oficer Grupy Okrętów Szkolnych, a następnie wykładowca akademicki. Obecnie zatrudniony w Instytucie Politologii UG, w przeszłości pracownik Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej. Redaktor naczelny „Rocznika Bezpieczeństwa Międzynarodowego” i wiceprezes Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego.
2. Michał Lubina – adiunkt w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ. Specjalizuje się w naukach społecznych, w zakresie nauk o polityce. Zajmuje się współczesną Birmą (Mjanmą) oraz stosunkami rosyjsko-chińskimi. Magister rosjoznawstwa (2008) i studiów dalekowschodnich (2012); studiował również w ramach wymian w Petersburgu, Moskwie i Mińsku; stypendysta MNiSW w Pekinie (2009/2010). Od 2011 związany z Instytutem Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ (wcześniej z Instytutem Rosji i Europy Wschodniej UJ). W 2016 r. pierwszy dyrektor Instytutu Sejonga UJ. W 2018 r. profesor wizytujący na Uniwersytecie Chulalongkorna w Bangkoku.
3. Patrycja Pendrakowska – analityk ds. polityki Chin, Tajwanu, Hong Kongu i innowacji. Doktorantka w Instytucie Filozofii UW. Ukończyła sinologię, etnologię, Kolegium MISH (filozofię), prawo finansowe i socjologię na UW, którą studiowała również na Ludwig-Maximilians Universität w Monachium.
4. Prowadzenie: Marek Stefan (Redaktor w czasopiśmie „Układ Sił”)
Sprawdź inne artykuły z tego wydania tygodnika:
Przejdź do archiwum tekstów na temat:
# Polityka # Świat Forum Geopolityczne Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej
Przejdź na podstronę inicjatywy:
Co robimy / Forum Geopolityczne”
Co robimy / Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej”