fbpx

INSPRO sygnatariuszem listu ponad 20 organizacji z UE do przewodniczącego KE Junckera

przewodniczący Komisji Europejskiej
Jean-Claude JUNCKER, President of the Commission

Wspólnie z gigantami rynku transportowego, firmami logistycznymi oraz organizacjami pozarządowymi z Unii przesłaliśmy apel do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana Clauda Junckera.

Postulujemy wprowadzenie standardów zużycia paliwa (tym samym emisji CO2 i emisji spalin) dla samochodów ciężarowych w UE. Kwestię uregulowały już Chiny, USA, Kanada i Japonia. Unia niestety nie.

Transport drogowy obecnie odpowiada za 1/5 całkowitej emisji CO2 w Europie. Podczas gdy ciężarówki stanowią mniej niż 5 proc. wszystkich pojazdów poruszających się po drogach, to są one odpowiedzialne za 25 proc. zużycia paliw i emisji spalin przez branżę drogową.

Piotr Skubisz, INSPRO (organizacji zrzeszonej w federacji T&E):
„Szerokie grono organizacji podpisanych pod listem wskazuje, jak ten problem jest istotny, jak bardzo potrzebuje rozwiązań. Istotne jest to, że organizacje o przeciwstawnych czasem interesach jednoczą się w tym apelu. Pokazuje to, jak rozwiązania pro-środowiskowe są jednocześnie efektywne ekonomicznie. Dlatego Instytut Spraw Obywatelskich również jest sygnatariuszem listu.
Wprowadzenie standardów pozwoli ograniczyć koszty przewoźników – obecnie około 30% przeznaczają na paliwo. Efektem wprowadzenia norm będzie zmniejszenie tych wydatków, a tym samym spadnie cena przewożonych towarów. Zatem odczują to klienci w czasie codziennych zakupów, w przyszłości płacąc mniej za dostarczenie towaru na półkę sklepu.
Pozwoli to również ograniczyć polskie emisje transportu drogowego, który odpowiada w naszym kraju niemal za całość emisji pochodzących z transportu.”

35-procentowy wzrost wydajności paliwowej dla pojazdów ciężarowych przyczyniłby się do oszczędności rzędu 10 tys. EUR rocznie na ciężarówkę i jednoczesny spadek emisji węglowodorów o 37 mln ton rocznie do 2030.

Więcej informacji na stronie Tiry na tory
lub
The Guardian [ang]

Przejdź do archiwum tekstów na temat:

Lepszy transport Tiry na tory

Być może zainteresują Cię również:

Obywatele decydują

Referenda dla obywateli vs Platforma Oburzonych

W związku z licznymi pytaniami i wątpliwościami na temat spotkania „Referenda dla obywateli”, które ma się odbyć 10 sierpnia 2013 r. w Łodzi informujemy, że spotkanie to nie jest spotkaniem ,,Platformy Oburzonych”. Jednocześnie pragniemy zauważyć, że nawiązuje ono tematyką do spotkania z 16 marca w gdańskiej Sali BHP i pojawią się tam osoby biorące w nim udział.

Lepszy transport
Tiry na tory

Monitorujemy polityków, pomagamy społecznościom

Z końcem 2011 roku zakończyła się dwuletnia kampania społeczna "Tiry na tory". Nadal jednak działamy na rzecz wprowadzenia tej zasady w polskiej polityce transportowej. W roku 2012 Federacja Zielonych Grupa Krakowska oraz Instytut Spraw Obywatelskich będą wspólnie realizować projekt "Tiry na Tory – aktywizacja, monitoring i partycypacja społeczna."

Centrum KLUCZ

Tydzień Być i Mieć – święto przedsiębiorczości społecznej w Łodzi

Łódzkie Centrum KLUCZ działające pod egidą Instytutu Spraw Obywatelskich (INSPRO) zaprasza do wzięcia udziału w Tygodniu Być i Mieć – festiwalu dedykowanemu ludziom, którzy w swojej działalności łączą dbałość o dobro wspólne, realizację własnych pasji i efekt komercyjny. Celem Tygodnia „Być i Mieć” jest zapoznanie łodzian z ofertą Reprezentantów przedsiębiorczości społecznej oraz promocja tego rozwiązania biznesowego i stojących za nim idei. Tydzień Być i Mieć to szereg bezpłatnych atrakcji, z których będziecie mogli skorzystać w terminie 18-25 listopada 2013 r. w Łodzi.

Facebook i inne korporacje cenzurują treści! Zapisz się na Tygodnik Instytutu Spraw Obywatelskich. W każdej chwili masz prawo do wypisania się. Patrz, czytaj, działaj bez cenzury.

Administratorem danych osobowych jest Fundacja Instytut Spraw Obywatelskich z siedzibą w Łodzi, przy ul. Pomorskiej 40. Dane będą przetwarzane w celu informowania o działaniach Instytutu. Pełna informacja dotycząca ochrony danych osobowych.