Jak emeryt/rencista może przekazać 1% podatku?
Emeryci i renciści podobnie jak pozostali podatnicy mają prawo do skorzystania z ulg i odliczeń podatkowych, a także mogą sami zdecydować o tym, co stanie się z ich 1% podatku.
Jeśli emeryt lub rencista nie ma innych dochodów poza emeryturą lub rentą, otrzymuje rozliczenie od ZUS lub KRUS. Aby przekazać 1% podatku, należy wypełnić formularz PIT-37 w taki sam sposób jak inni podatnicy, a następnie dostarczyć go do urzędu skarbowego. W deklaracji PIT 40A oraz PIT -11A nie ma bowiem pozycji, która umożliwiłaby wprowadzenie nr KRS wybranej organizacji pożytku publicznego.
Jak to zrobić?
- Należy poczekać aż ZUS prześle PIT 40A lub PIT-11A
- Do 30 kwietnia 2016 należy w Urzędzie Skarbowym złożyć zeznanie podatkowe PIT-37. Wykazuje się w nim dochody z renty lub emerytury (na podstawie przesłanego przez ZUS PIT 40A).
- W części C zeznania podatkowego PIT-37 należy wpisać odpowiednie kwoty w wierszu „Emerytury – renty oraz inne krajowe świadczenia, o których mowa w art. 34 ust. 7 ustawy”. Kolejnym krokiem powinno być wypełnienie innych niezbędnych rubryk, zwłaszcza znajdujących się w części I zeznania podatkowego PIT-37.
- W części J, deklaracji PIT-37 należy wpisać:
- 137: numer KRS wybranej organizacji pożytku publicznego, np. 0000191928
(wykaz uprawnionych organizacji pożytku publicznego dostępny pod adresem: www.1procent.bankwiedzy.org)
- 138: wnioskowana kwota: 1% kwoty wykazanej w poz. 126 podatek należny
Samodzielne złożenie rocznego zeznania PIT za 2014 rok przez emerytów i rencistów niesie za sobą wiele korzyści. Podatnicy Ci mogą nie tylko przekazać 1% swojego podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Mają również prawo do skorzystania z szeregu ulg i odliczeń tj. ulga internetowa, czy rehabilitacyjna, jak i do wspólnego rozliczenia z małżonkiem. Rozliczenie deklaracji PIT za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych takiej możliwości nie daje.