Kiedy zielona fala dla tramwajów w Łodzi?

Z prof. Jackiem Wesołowskim, współautorem raportu „Odzyskajmy centra miast”, rozmawia Rafał Górski, redaktor naczelny Tygodnika Spraw Obywatelskich.
Spośród stojących do dyspozycji alternatywnych strategii: pro-samochodowej, miasta bez samochodu i zrównoważonego rozwoju przyjmuje się strategię zrównoważonego rozwoju, która zakłada uzyskanie takiego podziału zadań między transport zbiorowy i indywidualny, że złagodzone zostaną trudności w funkcjonowaniu systemu transportowego i uciążliwości dla środowiska powodowane przez nadmierny wzrost ruchu samochodowego.
Polityka transportowa dla miasta Łodzi z 1997 roku
Transport publiczny powinien być możliwie szybki i łatwo dostępny dla wszystkich grup społecznych, a przestrzeń wokół przystanków i stacji przyjazna dla użytkownika, także starszego i niepełnosprawnego.
Jacek Wesołowski, „Odzyskajmy centra miast”
Zwiększenie częstotliwości i dostępności transportu publicznego w szczególności w godzinach szczytu – do jazdy do pracy szkoły powroty z pracy i szkoły.
II Łódzki Panel Obywatelski
- Czym jest zielona fala dla tramwajów i gdzie to rozwiązanie jest stosowane w Unii Europejskiej?
- Czy w Łodzi działa zielona fala?
- Przeanalizowanie możliwości i wprowadzenie lub poprawa zielonego priorytetu dla tramwaju, mimo potencjalnych konsekwencji w postaci spowolnienia ruchu na ulicach prostopadłych i redukcji czasu trwania zielonego światła dla pieszych – to rekomendacja II Łódzkiego Panelu Obywatelskiego. Proszę o komentarz.
- Łódzcy radni 29 stycznia 1997 r. przegłosowali uchwałę w sprawie przyjęcia polityki transportowej dla miasta Łodzi. Jak Pan ocenia tę politykę i czy ona dziś jest realizowana?
- Kto korzysta, a kto traci, na obecnej polityce transportowej miasta Łodzi?
- W 2017 roku Instytut Spraw Obywatelskich wydał raport „Odzyskajmy centra miast”. Jest Pan jego współautorem. Czy ten raport jest aktualny?
- Czego mieszkańcy powinni domagać się od prezydent miasta Łodzi, czego od radnych, a czego wymagać od siebie?
Muzyka „Also Sprach Zarathustra – Einleitung” – Kevin MacLeod, CC BY 3.0
Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Sprawdź inne artykuły z tego wydania tygodnika:
Przejdź do archiwum tekstów na temat:
# Ekologia Czy masz świadomość? Lepszy transport Miasto w ruchu