Kolejny przegrany proces Monsanto ws. glifosatu

glifosat

W czwartek 28 marca 2019 r. zapadł kolejny niekorzystny wyrok dla producenta Roundup’u. Ława przysięgłych sądu w San Francisco w Kalifornii uznała, że środek do zwalczania chwastów Roundup miał wpływ na rozwój choroby nowotworowej u 70-letniego rolnika Edwina Hardemana.

Edwin Hardeman stosował wyprodukowany przez Monsanto Roundup od lat 80. i pozwał Bayera, obecnego właściciela Monsanto, po tym jak w 2015 roku lekarze stwierdzili u niego raka układu limfatycznego, nieziarniczego chłoniaka złośliwego. Sąd w Kalifornii zasądził 80 mln dolarów odszkodowania dla chorego mężczyzny.

Koncern Bayer natychmiast poinformował, że zamierza złożyć apelację od wyroku, oświadczając, że:  „Roundup jest bezpieczny. Będziemy bronić naszych preparatów„.

To już drugi proces w którym sąd pochylił się nad wpływem preparatu Roundup na organizm człowieka. W sierpniu 2018 r.  Monsanto zostało zobowiązane do wypłaty odszkodowania w wysokości 289 milionów dolarów na rzecz chorego na chłoniaka nieziarnicznego Dewayne’a „Lee” Johnsona.

Herbicyd znalazł się pod coraz większą kontrolą po tym, jak w 2015 r. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) zaklasyfikowała glifosat jako substancję prawdopodobnie rakotwórczą dla ludzi (grupa 2A), a w 2017 roku Europejska Agencja Chemikaliów uznała, że glifosat silnie uszkadza oczy i jest niebezpieczny dla organizmów wodnych.

Przypominamy, że trwa zbiórka podpisów pod naszą petycją: NIE dla glifosatu w naszych miastach!

PODPISZ PETYCJĘ

Przejdź do archiwum tekstów na temat:

Chcę wiedzieć

Być może zainteresują Cię również:

Instytut Spraw Obywatelskich

Mieszkańcy decydują?

Zapraszamy na kolejną audycję z cyklu „Czy masz świadomość?”, która odbędzie się 26 czerwca (sobota) w godzinach 15.00 – 18.00 w Studenckim Radiu „Żak” Politechniki Łódzkiej. Tematem najbliższej audycji będzie udział obywateli w procesach decyzyjnych w ich miastach. Wspólnie zastanowimy się, czy istnieją kanały, poprzez które możemy decydować o najważniejszych kwestiach dotyczących naszej okolicy oraz w jaki sposób organizować się, aby kształtować świadome społeczeństwo obywatelskie.

Łodzianie decydują
Obywatele decydują

Obywatele decydują – poradnik działaczy obywatelskich

„Łodzianie decydują” to długa, pięcioletnia batalia o wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego w Łodzi - obywatelską inicjatywę uchwałodawczą. Batalia zakończona ogromnym sukcesem mieszkańców - proponowane przez nich zmiany jednomyślnie poparli wszyscy łódzcy radni. „Łodzianie decydują” to historia, którą chcemy się z Tobą podzielić - abyś i Ty mógł stać się jej częścią. Pobierz publikację „Obywatele decydują - poradnik działaczy obywatelskich”.

Obywatele KOntrolują

22 września – międzynarodowy dzień przeciw wydobyciu gazu łupkowego

Obywatelski sprzeciw wobec działań związanych z wdrażaniem nowego sposobu pozyskiwania kopalin, gazu ziemnego i ropy naftowej, ze skał łupkowych znajdzie swój punkt kulminacyjny 22 września, kiedy to dojdzie do ponad 125 akcji i protestów na całym świecie skupionych wokół wspólnego celu wprowadzenia zakazu wydobycia tzw. "gazu łupkowego" oraz wywarcia nacisku na poszukiwanie i wprowadzanie czystych, odnawialnych źródeł energii.


Notice: Undefined index: without_styling in /www/instytutsprawob_www/www/instytutsprawobywatelskich.pl/wp-content/plugins/freshmail-integration/src/Plugin/Newsletter/Freshmail.php on line 500
Facebook i inne korporacje cenzurują treści! Zapisz się na Tygodnik Instytutu Spraw Obywatelskich. W każdej chwili masz prawo do wypisania się. Patrz, czytaj, działaj bez cenzury.

Administratorem danych osobowych jest Fundacja Instytut Spraw Obywatelskich z siedzibą w Łodzi, przy ul. Pomorskiej 40. Dane będą przetwarzane w celu informowania o działaniach Instytutu. Pełna informacja dotycząca ochrony danych osobowych.