Konstytucja dla Obywateli, czyli jaka?
23 września 2015 roku Instytut Spraw Obywatelskich organizuje seminarium eksperckie pt. „Konstytucja dla Obywateli, czyli jaka?”. Partnerem wydarzenia jest Instytut Dziennikarstwa i Uniwersytet Warszawski.
Seminarium ma na celu zebranie opinii i rekomendacji środowisk obywatelskich na temat zmian konstytucji, wzmacniających głos obywateli w naszym państwie.
Chcemy wykorzystać deklaracje Prezydenta Andrzeja Dudy, który w trakcie kampanii wyborczej zapowiedział, że w przypadku wygranej zainicjuje prace parlamentarne nad nową konstytucją.
„Głowa państwa ma prawo zainicjować prace parlamentarne nad nową konstytucją. Jeśli wyborcy obdarzą mnie zaufaniem i wybiorą na zaszczytny urząd Prezydenta RP zamierzam skorzystać z tej prerogatywy. Wkrótce po wyborze na urząd prezydenta powołam zespół ekspertów, który przeanalizuje wszystkie projekty zmian konstytucyjnych zgłoszone po 1997 r., wyniki ankiety konstytucyjnej opracowanej w środowisku naukowym, inne dostępne opracowania oraz nowe opinie zainteresowanych środowisk i obywateli. Na tej podstawie przedstawię listę najważniejszych kwestii konstytucyjnych i wariantów ich rozstrzygnięcia.” – to fragment tekstu pt. „Mechanizm uczciwej demokracji” Andrzeja Dudy w dzienniku „Rzeczpospolita” z dnia 7 maja br.
W pierwszej części seminarium Daði Ingólfsson z Citizens Foundation przedstawi wydarzenia związane ze zmianą konstytucji przez Islandczyków po kryzysie w 2008 roku.
W drugiej części uczestnicy zapoznają się z analizą Marcina Wiszowatego pt. „Propozycje zmian zwiększających wpływ obywateli na proces decyzyjny w państwie w projektach zmiany konstytucji RP z 1997 r., wypowiedziach ekspertów oraz postulatach środowisk obywatelskich.”
Po dwóch prezentacjach odbędzie się dyskusja w formule „okrągłego stołu” z udziałem zaproszonych liderów środowisk obywatelskich.
Wypowiedzi uczestników seminarium znajdą się w raporcie Instytutu Spraw Obywatelskich, który przedstawiony zostanie Prezydentowi Andrzejowi Dudzie.
#KonstytucjaDlaObywateli