List otwarty polskich naukowców – apel o zrównoważone wykorzystanie biomasy leśnej w produkcji energii

Polscy naukowcy apelują w liście otwartym do Rządu i Parlamentu o ograniczenie wykorzystania biomasy leśnej w produkcji energii. Nieracjonalne wykorzystanie tego surowca nie tylko nie sprzyja ochronie klimatu, ale wręcz może powodować skutek odwrotny. Wykorzystanie biomasy leśnej może wywoływać również inne skutki negatywne – podkreślają.

List, opublikowany 17 grudnia 2019 roku, koncentruje się na problemie wykorzystania lasów w produkcji energii. „Bioenergia z biomasy leśnej przez długi czas była postrzegana jako odnawialna i neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla, tak jak energia słoneczna i wiatrowa.” – czytamy we wstępie listu. Bioenergia to energia, głównie elektryczna i cieplna, uzyskana ze spalania materiałów biologicznych, np. drewna. Tymczasem „spalanie drewna leśnego do produkcji energii na dużą skalę zagraża bioróżnorodności i wpływa na zmiany klimatu. Co istotne, wykorzystanie biomasy leśnej do celów energetycznych przyśpiesza i potęguje wycinkę lasów” – czytamy dalej w liście.

„Lasy pełnią niezwykle ważną rolę w procesie łagodzenia zmian klimatu i są dla nas niezbędnym narzędziem w dobie katastrofy klimatycznej. Kryzys klimatyczny i środowiskowy będzie tym silniej nas dotykał, im mniej skutecznie będziemy chronić różnorodność biologiczną. Tym skuteczniejsza będzie nasza „walka” z kryzysem, im lepiej będziemy sobie radzić z ochroną przyrody na planecie. W obliczu planetarnego kryzysu każde działanie uszczuplające zasoby przyrodnicze, ilość biomasy w przyrodzie, jest przeciwskuteczne i nierozumne” – komentuje list prof. dr hab. Piotr Skubała, z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

List otwarty naukowców dotyczący zrównoważonego wykorzystania biomasy leśnej w produkcji energii” jest także apelem do władz o weryfikację założeń „Polityki energetycznej państwa” i „Krajowego planu na rzecz energii i klimatu”. Naukowcy rekomendują:
– wprowadzenie górnego pułapu dla wykorzystywania biomasy do produkcji energii na poziomie, który będzie umożliwiał jej zrównoważone dostarczanie – zapewnienie optymalnego i wydajnego systemu wykorzystywania źródeł biomasy, zgodnego z zasadą kaskadowego wykorzystywania;
– zapewnienie, że na skalę przemysłową w celach energetycznych wykorzystywana będzie tylko biomasa leśna odpadowa;
– włączenie poprawnego rozliczania śladu węglowego z biomasy;
– przedstawienie kompleksowych i wiążących kryteriów zrównoważonego rozwoju.

„Bioenergia, która miała być ekologiczną alternatywą dla węgla, stała się pułapką, z której coraz trudniej uciec. Czy próbując odchodzić od stosowania paliw kopalnych, powinniśmy dosłownie „puszczać z dymem” środki finansowe, które moglibyśmy zainwestować w zrównoważone, niskoemisyjne źródła energii, takie jak energia wiatru i słońca? Dla nas to pytanie retoryczne.” – komentuje Piotr Skubisz z Instytutu Spraw Obywatelskich.

W podsumowaniu listu czytamy, że „bioenergia z drewna nie jest dobrym rozwiązaniem problemu zmian klimatu – nie jest to energia wolna od emisji dwutlenku węgla, może wręcz prowadzić do jego emisji większej nawet niż z paliw kopalnych. Rozwiązaniem problemu zmian klimatycznych na świecie jest ochrona i odbudowa lasów, a nie ich spalanie.

List powstał z inicjatywy Instytutu Spraw Obywatelskich, który od kilku lat zajmuje się tematem bioenergii i jej zrównoważonego wykorzystywania.
List podpisali naukowcy – specjaliści zajmujący się środowiskiem i klimatem z najważniejszych ośrodków naukowych i badawczych z całej Polski.

Instytut Spraw Obywatelskich jest organizacją pozarządową działającą od 2004 roku na rzecz dobra wspólnego – ochrony praw obywateli, środowiska i klimatu.

„List otwarty naukowców dotyczący zrównoważonego wykorzystania biomasy leśnej w produkcji energii” – do pobrania w wersji .pdf

Przejdź do archiwum tekstów na temat:

# Rewolucja energetyczna

Zapisz się na newsletter! W Instytucie dużo się dzieje, nie przegap tego, co może Cię zainteresować.

Administratorem danych osobowych jest Fundacja Instytut Spraw Obywatelskich z siedzibą w Łodzi, przy ul. Pomorskiej 40. Dane będą przetwarzane w celu informowania o działaniach Instytutu. Pełna informacja dotycząca ochrony danych osobowych.

Być może zainteresują Cię również:

# Lepszy transport
# Miasto w ruchu

O uspokojeniu ruchu na miastowruchu.pl

W naszym serwisie o zrównoważonym transporcie miejskim rozpoczynamy publikację materiałów o uspokojeniu ruchu. Przedstawiamy miasta, które już teraz realizują tę koncepcję, podnosząc bezpieczeństwo i jakość życia. W Graz model "łagodnej mobilności jest wprowadzany już od 1992 roku. Prędkość 30 km/h jest wprowadzona na prawie wszystkich ulicach w mieście, a 50 km/h dopuszczona jest tylko jako wyjątek.

Spokojnych Świąt!

Instytut Spraw Obywatelskich życzy wszystkim zdrowych i spokojnych Świąt oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku 🙂…


Notice: Undefined index: without_styling in /www/instytutsprawob_www/www/instytutsprawobywatelskich.pl/wp-content/plugins/freshmail-integration/src/Plugin/Newsletter/Freshmail.php on line 500
Szukamy i inspirujemy was - młodych i starszych, dostrzegających wyzwania obywatelskie do wspólnego działania. Zapisz się na newsletter! W Instytucie tak dużo się dzieje, nie przegap tego, co może Cię zainteresować.

Administratorem danych osobowych jest Fundacja Instytut Spraw Obywatelskich z siedzibą w Łodzi, przy ul. Pomorskiej 40. Dane będą przetwarzane w celu informowania o działaniach Instytutu. Pełna informacja dotycząca ochrony danych osobowych.