Łódź: 33. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu zaprasza
Różne oblicza życia, wojna, starość, choroby… Ale też miłość, nadzieja, wsparcie… 33. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu od 16 do 22 października stacjonarnie, a od 16 do 19 października online na platformie VOD Think Film.
W programie festiwalu:
- konkurs filmów dokumentalnych,
- konkurs reportaży telewizyjnych,
- konkurs reportaży audio,
- pokazy specjalne,
- sekcję Łódzkie lęki.
Festiwal to również spotkania m.in. z twórcami prezentowanych materiałów, dziennikarzami, artystami.
Zakończenie wydarzenia i wręczenie nagród 21 października w łódzkim Monopolis.
Festiwal w liczbach
- 7 dni festiwalu stacjonarnie w Muzeum Kinematografii w Łodzi oraz Monopolis,
- 4 dni festiwalu online na platformie VOD Think Film,
- 3 konkursy: reportaży telewizyjnych, reportaży audio, filmów dokumentalnych,
- 90 pokazów filmów dokumentalnych, fabularnych i reportaży telewizyjnych,
- 95 gości,
- 50 spotkań z gośćmi.
Subiektywny przegląd festiwalowy
Dokumenty
Wojna w Ukrainie trwa i zbiera tragiczne żniwo. O różnych jej aspektach opowiada kilka filmów dokumentalnych. Wśród nich m.in. „Nie znikniemy” – historia pięciorga nastolatków z Donbasu, którzy podobnie jak ich rówieśnicy z innych krajów szukają swojej drogi życiowej. Tyle że w wojennej rzeczywistości.
Cywile wobec wojny, czyli jak wygląda codzienne życie tych Ukraińców, którzy po inwazji Rosji zostali u siebie, i tych, którzy wyemigrowali, by później wrócić do domu? Jak wygląda życie w zbombardowanych miastach, zniszczonych wioskach? O tym mówi dokument „W Ukrainie”.
Wojskowe wątki porusza również izraelska produkcja „Słowami żołnierzy” – o tym, jak tamtejsza cenzura wojskowa przez pół wieku kopiowała prywatne listy żołnierzy, by poznać ich poglądy i opinie. Wyniki tych obserwacji zebrano w tajnym raporcie dla przywódców kraju.
„Trzy opowiadania o Basi” i „Vika!” czyli portrety energicznych seniorek, refleksja nad życiem, starzeniem się, poszukiwaniem własnej drogi w każdym wieku. 80-letnią Basię zobaczymy w roli babci, matki, siostry i aktorki. 84-letnia DJ-ka Vika święci triumfy w warszawskich klubach. Życie zamierza intensywnie przeżywać do samego końca. Dla niej wiek to stan umysłu.
Wprost z codzienności zaczerpnięto historie Joli i Wieśka, prowadzących lombard w Bytomiu. Po zamknięciu kopalń trafiają do nich pod zastaw coraz dziwniejsze przedmioty. Sprzedający walczą desperacko o byt („Lombard”). Nieszablonowym bohaterem jest również Gienek, wytwórca… ligawek, unikatowych instrumentów drewnianych („Nie z Gienkiem te numery”).
Reportaże
Wśród reportaży telewizyjnych przewijają się m.in. polskie wątki związane z wojną za naszą wschodnią granicą: kulisy pracy polskich lekarzy przy ukraińskim froncie („Droga do piekła”), pomoc niesiona rannym żołnierzom przez dziewczynę z Żyrardowa, działającą jako ratowniczka na polu walki („Dlatego tu jestem”).
I garść życiowych problemów. Jak dziwna bywa „Logika urzędnika” przekonali się rodzice i ich niepełnosprawne dzieci ze Starogardu Gdańskiego, kiedy urzędnicy zlikwidowali im transport do szkoły.
Innego rodzaju problemy przeżywa 10-letni Przemek. Jego ojciec nie żyje, a matka alkoholiczka zadłuża mieszkanie, które chłopiec ma od babci. Dług sięga już kilkudziesięciu tysięcy złotych – „Mały chłopiec i duży dług”.
Pieniądze okazały się też przyczyną kłopotów 91-letniej właścicielki mieszkania oraz sporych oszczędności. Kobieta cierpi na Alzheimera. Kiedy trafiła do placówki opiekuńczej, jej mieszkanie zmieniło właściciela, a ona… została „Uwięziona w domu opieki”. Z chorobą Alzheimera zmagają się również „Roman i Henia”, małżeństwo z długim stażem. Roman codziennie wspiera chorą żonę, a swoje zmagania opisuje na portalach społecznościowych. Czerpie z nich wsparcie.
„Bohaterowie oceanów” – o obrońcach oceanów, „A wrony są białe” – historia z buddyjskiego klasztoru w Japonii; wstrząsający epizod wojenny z września 1941 roku, opowiadający o wymordowaniu przez Niemców 33 tysięcy Żydów – „Babi Jar. Konteksty”. To tylko kilka propozycji z Pokazów specjalnych.
Instytut Spraw Obywatelskich jest partnerem medialnym 33. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu.