Mamy 15 lat. Czas na zmiany!

Rafał Górski

15. urodziny Instytutu Spraw Obywatelskich to dobry czas na refleksję. Spojrzenie w przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.

Przeszłość uczy, że byliśmy skuteczni tam, gdzie łączyliśmy eksperckość i wiarygodność z emocjami i mobilizacją.

Teraźniejszość podpowiada, że czas na zmiany, bo inaczej organizację czeka śmierć. Przypomina słowa Petera Druckera:

W ostatecznym rozrachunku o sukcesie czy porażce organizacji przesądza to, czy jest w stanie przyciągnąć do siebie i zatrzymać ludzi zaangażowanych w jej sprawy. Potrzebujemy na pokładzie Instytutu nowych ludzi angażujących się w nasze inicjatywy i kampanie. A dziś obywatele oczekują od organizacji społecznych innych rzeczy niż 15 lat temu.

Z kolei przyszłość radzi powrót do korzeni, czyli do mówienia o tym, o czym pisał Olaf Swolkień w 1995 roku w eseju „Nowy ustrój – te same wartości. Rzecz o tym dlaczego współczesny człowiek niszczy naturalne środowisko„. Na planecie z ograniczonymi zasobami nieograniczony wzrost ilościowy po prostu nie istnieje. Zespół z Massachusetts Institute of Technology przygotował w 1972 roku raport „Granice wzrostu”. Prognozy przewidywały wzrastającą liczbę ludzi na Ziemi, niedobory ropy naftowej czy wody, wzrost zanieczyszczenia środowiska. A w XXI wieku załamanie gospodarki i spadek populacji. Kolejno w 1994, 2004 i 2011, 2012 i 2014 roku raport był weryfikowany. Uzyskane wyniki potwierdziły słuszność ostrzeżeń z 1972 roku. Nasza cywilizacja zmierza do katastrofy…

Albert Einstein mówił:

Wszystko należy upraszczać jak tylko można, ale nie bardziej.

Zastosowaliśmy tę wskazówkę do logo. Nowe logo jest proste, pozbawione wszystkich zbędnych dodatków. Jest nazwa organizacji i ona ma być zapamiętana – Instytut Spraw Obywatelskich. Tylko tyle i aż tyle.

W przeszłości odbiorcy naszych działań nazywali nas: INSPIRO, Fundacja INSPRO, FISO, INSPRO, Instytut Praw Obywatelskich, Instytut Spraw Obywatelskich (INSPRO), Instytut INSPRO, INSPRO – Instytut Spraw Obywatelskich, itd. Kończymy z tym.

nowe logo instytut spraw obywatelskich

Dlaczego czerwony zamiast niebieskiego? Bo DNA Instytutu Spraw Obywatelskich to walka i mobilizowanie obywateli do działania. Zmiany, o których marzymy, trzeba wywalczyć. A doświadczenia z przeszłości pokazują, że najlepsze czasy to czasy, kiedy u obywateli zwiększaliśmy ciśnienie krwi (czerwień). Czerwony dodaje energii i rozbudza emocje. Z kolei obserwując, jak szybko i w jakim kierunku zmierza świat, dochodzimy do wniosku, że edukacją i samymi raportami niczego nie wskóramy. Niebieski działa uspokajająco. Czas na spokój się skończył. Czas na mocne działania.
Czcionka w nowym logotypie nazywa się „Good”, co oznacza, że zmiana wyjdzie nam na dobre. Jej autorem jest polski projektant czcionek Łukasz Dziedzic. Postawiliśmy na patriotyzm gospodarczy.

Zmiana logo to nie jedyna zmiana. Od 1 stycznia 2020 roku ruszamy z nową stroną www.InstytutSprawObywatelskich.pl. Do końca roku czeka nas też transformacja naszych kampanii i inicjatyw.

Na bieżąco będziemy Was o tym informować. 15. urodziny Instytutu Spraw Obywatelskich to dobry moment na refleksję i… zmiany 🙂

Pozdrawiam serdecznie, 
Rafał Górski
prezes Instytutu Spraw Obywatelskich

Przejdź do archiwum tekstów na temat:

# Instytut Spraw Obywatelskich

Rafał Górski – zdjęcie profilowe

Rafał Górski

Społecznik, wojownik, państwowiec walczący o dobro wspólne od 1995 roku. Prezes Instytutu Spraw Obywatelskich. Absolwent Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Łódzkiego, Akademii Coachingu i Studium Menedżerskiego MiniMBA. W latach 2000-2010 członek redakcji Magazynu Obywatel. Zaangażowany w kampanie obywatelskie, m.in.: „Tiry na tory”, „Obywatele decydują” i „Wolne od GMO? Chcę wiedzieć!”. Ekspert Centrum Wspierania Rad Pracowników i Centrum KLUCZ (Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej). Pomysłodawca „Kuźni Kampanierów”. Publikował felietony na łamach Tygodnika Solidarność, Wprost, Super Expressu, Wszystko Co Najważniejsze. W czasie wolnym kształtuje ciało, umysł i ducha, przygotowując się do „Selekcji” – gry opartej na rekrutacji do jednostek specjalnych typu GROM i SAS.

rafalgorski.pl

twitter.com/Rafal_Gorski

Czytaj teksty autora »

Zapisz się na newsletter! W Instytucie dużo się dzieje, nie przegap tego, co może Cię zainteresować.

Administratorem danych osobowych jest Fundacja Instytut Spraw Obywatelskich z siedzibą w Łodzi, przy ul. Pomorskiej 40. Dane będą przetwarzane w celu informowania o działaniach Instytutu. Pełna informacja dotycząca ochrony danych osobowych.

Być może zainteresują Cię również:


Notice: Undefined index: without_styling in /www/instytutsprawob_www/www/instytutsprawobywatelskich.pl/wp-content/plugins/freshmail-integration/src/Plugin/Newsletter/Freshmail.php on line 500
Szukamy i inspirujemy was - młodych i starszych, dostrzegających wyzwania obywatelskie do wspólnego działania. Zapisz się na newsletter! W Instytucie tak dużo się dzieje, nie przegap tego, co może Cię zainteresować.

Administratorem danych osobowych jest Fundacja Instytut Spraw Obywatelskich z siedzibą w Łodzi, przy ul. Pomorskiej 40. Dane będą przetwarzane w celu informowania o działaniach Instytutu. Pełna informacja dotycząca ochrony danych osobowych.