Masowe wymieranie pszczół

Bees reportKilka dni temu Greenpeace, z którym współpracujemy w ramach kampanii „Naturalne geny” opublikował raport pod tytułem „Spadek populacji pszczół. Przegląd czynników zagrażających owadom zapylającym i rolnictwu w Europie”.

Publikacja ta szczegółowo opisuje zagadnienie spadku populacji pszczół – jego przyczyny, przebieg, skutki, a także możliwości przeciwdziałania mu. Europa i świat nie od dziś zmagają się z problemem wymierania pszczelich rojów. Jakkolwiek ich śmiertelność jest różna w zależności od konkretnego kraju, to w ciągu ostatnich kilku lat osiągała w sezonie jesienno-zimowym średnią wartość 20% europejskiej populacji tych owadów. Niepokój nie jest bezpodstawny, bowiem jak szacuje Greenpeace, blisko 1/3 upraw dostarczających żywność zależy bezpośrednio od pszczół i owadów zapylających. Wzmożone wymieranie dotyczy przede wszystkim państw cechujących się wysokim stopniem uprzemysłowienia rolnictwa – jego mechanizacji, a przede wszystkim chemizacji.

Zachęcamy do zapoznania się z raportem, zarówno zwolenników jak i sceptyków poglądu, że rolnictwo przemysłowe nie jest odpowiedzią na problemy współczesnego świata. Tym pierwszym dostarczy on cennych argumentów i informacji, drugich przekona być może, że droga do bardziej zrównoważonego rolnictwa nie wiedzie przez opary pestycydów i łany zbóż GMO.

Przejdź do archiwum tekstów na temat:

# Zdrowie Chcę wiedzieć

Być może zainteresują Cię również:

Chcę wiedzieć
# Zdrowie

Instytut Spraw Obywatelskich jest przeciwny najnowszym próbom legalizacji upraw GMO w Polsce

W 2008 roku Instytut Spraw Obywatelskich wraz z innymi polskimi organizacjami społecznymi, które zajmują się bezpieczeństwem żywności, wysoko ocenił przyjęcie przez rząd PO-PSL Ramowego Stanowiska dotyczącego organizmów genetycznie zmodyfikowanych (GMO). Rząd we wspomnianym stanowisku wyraźnie określił swój bardzo krytyczny stosunek do GMO, deklarując w poniższych słowach, że nie dopuści do wysiewu zmienionych genetycznie roślin na terytorium RP: Rząd Polski opowiada się przeciwko wprowadzeniu do obrotu z możliwością uprawy roślin genetycznie zmodyfikowanych. Według dokumentu Polska ma być krajem wolnym od GMO, a rząd na forum Unii Europejskiej wesprze wszystkie inicjatywy, które będą ograniczać zarówno uprawy roślin genetycznie zmodyfikowanych, jak i produkty GMO.

Chcę wiedzieć
# Zdrowie

Zaproszenie na konferencje prasową

Polska bez rejestru upraw GMO – jemy obce geny. Co: konferencja prasowa organizowana w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Naturalne geny”. Kiedy: 3 listopada 2010 roku (środa), godzina 11:30. Gdzie: Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, ul. Bracka 20a, Warszawa

Facebook i inne korporacje cenzurują treści! Zapisz się na Tygodnik Instytutu Spraw Obywatelskich. W każdej chwili masz prawo do wypisania się. Patrz, czytaj, działaj bez cenzury.

Administratorem danych osobowych jest Fundacja Instytut Spraw Obywatelskich z siedzibą w Łodzi, przy ul. Pomorskiej 40. Dane będą przetwarzane w celu informowania o działaniach Instytutu. Pełna informacja dotycząca ochrony danych osobowych.