Megaciężarówki u bram! Weź udział w konsultacjach Komisji Europejskiej

Na podstawie głosów interesariuszy (branży transportowej, organizacji pozarządowych, państw członkowskich) oraz zwykłych obywateli Komisja przygotuje propozycję, która następnie przekształci się w obowiązujące prawo. Zachęcamy wszystkich sympatyków kampanii „Tiry na tory” do wzięcia udziału w konsultacjach. Zajmie to tylko kilka minut, a może wpłynąć na stanowisko Komisji.

Kto może wziąć udział w konsultacjach?
Każdy – a więc nie masz wymówki, aby nie wysłać swojej opinii!

Dlaczego w ogóle powinno mnie to obchodzić?
Jeżeli producentom ciężarówek i federacjom transportowym uda się wpłynąć na propozycję Komisji, megaciężarówki (cięższe o 20 ton i dłuższe o 9 metrów od obecnych) będą mogły jeździć po większości terytorium Unii Europejskiej. Skutkiem będzie więcej towarów w transporcie drogowym, a mniej na kolei oraz w transporcie wodnym. Pociągnie to za sobą także pogorszenie stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Natomiast jeżeli to nasze uwagi zostaną wzięte pod uwagę, ciężarówki nie staną się większe, ale lepsze (bezpieczniejsze i czystsze). Producenci ciężarówek będą musieli projektować je w sposób bardziej aerodynamiczny i bezpieczny. Obniży to emisje dwutlenku węgla i nie wpłynie na inne gałęzie transportu.

Czy Twoje zdanie się liczy?
Tak. Komisja obecnie wsłuchuje się w głosy w tej dyskusji. Rozumie, że sprawa jest bardzo wrażliwa. Z pewnością presja lobby megaciężarówkowego będzie ogromna. Jeżeli ugną się pod żądaniami branży, nie będzie to pierwszy taki przypadek. Musimy więc wyrównać szale i przesłać tyle odpowiedzi, ile to tylko się da. Na ogół konsultacje nie przyciągają uwagi, tak więc jeżeli tym razem będzie inaczej, pokażemy, że ludzi to obchodzi. Akcja jest organizowana przez europejską federację “Transport & Environment”. Przy poprzedniej, dotyczącej samochodów i emisji spalin, udało się zgromadzić prawie 10000 opinii. Czy możemy to powtórzyć tym razem? Możemy!

Co jest w przygotowanej przez nas odpowiedzi?
Piszemy, że nie uważamy megaciężarówek za dobre rozwiązanie. Wierzymy, że ciężarówki powinny być projektowane tak, żeby były bezpieczniejsze i emitowały mniej spalin.

Ile czasu zajmie wysłanie odpowiedzi?
Zaledwie chwilę.

W pliku poniżej znajdziesz anglojęzyczny dokument, który zawiera najważniejsze dla konsultacji odpowiedzi. Przygotowała je federacja “Transport & Environment”. Dodaliśmy tylko jeden punkt – oceniliśmy, że obecne sposoby wymuszania przestrzegania dyrektywy nie są skuteczne, przynajmniej w Polsce. 21.7% pojazdów ciężarowych skontrolowanych przez Inspekcję Transportu Drogowego nie przestrzega regulacji dotyczących masy i wymiarów – najczęściej nacisk osi jest większy niż dopuszczony na danej drodze. Wystarczy się podpisać i wysłać.

OK, a więc co mam zrobić?
Poniżej znajdziesz plik nazwany „citizen’s response”. Na stronie 4 wpisz swoje imię, nazwisko i adres email w górnym okienku. Potem wyślij plik na adres MOVE-D3-CONSULTATION-TRANSPORTS@ec.europa.eu . Gotowe!

Kiedy upływa termin wysyłania odpowiedzi?
W poniedziałek, 27 lutego

Czy mogę dodać swoje opinie i argumenty?
Oczywiście! To przecież TWOJA opinia.

Przejdź do archiwum tekstów na temat:

Lepszy transport Tiry na tory

Być może zainteresują Cię również:

Instytut Sobieskiego

Instytut Spraw Obywatelskich

Z prof. Glińskim debatujemy o…

Instytut Sobieskiego i Fundacja Konrada Adenauera organizują 20 listopada 2014 r. w Warszawie spotkanie dyskusyjne poświęcone analizie systemu wsparcia aktywności obywatelskiej w Polsce i w Niemczech. Temat ten jest niezwykle aktualny, ponieważ Polska ma jeden z najniższych w Unii Europejskiej poziomów partycypacji obywatelskiej i kapitału społecznego.

Instytut Spraw Obywatelskich

Prekursorzy myśli ekologicznej

Serdecznie zapraszamy do słuchania kolejnej audycji z cyklu „Czy masz świadomość?” w Studenckim Radiu „Żak” Politechniki Łódzkiej (88,8 MHz), nadającym także przez Internet. Audycja odbędzie się 24 kwietnia 2010 r. (sobota) w godzinach 15.00 – 18.00. Tematem najbliższego programu będą prekursorzy radykalnej myśli ekologicznej.

Chcę wiedzieć
# Zdrowie

Startujemy z nową kampanią: „Wolne od GMO? Chcę wiedzieć!”

Rozpoczynamy kolejny etap działań związanych z tematyką GMO. Obok dobrze Wam znanych „Naturalnych genów”, właśnie zainicjowaliśmy kampanię „Wolne od GMO? Chcę wiedzieć!”. Ma ona charakter obywatelski i edukacyjny, zwraca uwagę na kwestię niespełniającego oczekiwań konsumentów sposobu znakowania produktów spożywczych w odniesieniu do braku lub obecności składników modyfikowanych genetycznie (GMO). Dotyczy to również produktów pochodzenia zwierzęcego (jaja, nabiał, mięso).


Notice: Undefined index: without_styling in /www/instytutsprawob_www/www/instytutsprawobywatelskich.pl/wp-content/plugins/freshmail-integration/src/Plugin/Newsletter/Freshmail.php on line 500
Facebook i inne korporacje cenzurują treści! Zapisz się na Tygodnik Instytutu Spraw Obywatelskich. W każdej chwili masz prawo do wypisania się. Patrz, czytaj, działaj bez cenzury.

Administratorem danych osobowych jest Fundacja Instytut Spraw Obywatelskich z siedzibą w Łodzi, przy ul. Pomorskiej 40. Dane będą przetwarzane w celu informowania o działaniach Instytutu. Pełna informacja dotycząca ochrony danych osobowych.