Narodowy Program Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego – propozycje rozwiązań

flaga Polski (wikipedia.org)

28 listopada 2016 roku Instytut Spraw Obywatelskich przedstawił propozycję następujących rozwiązań do Narodowego Programu Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego:

W temacie „Udział obywateli w procesie stanowienia prawa”

  1. Projekt nowelizacji ustawy o obywatelskiej inicjatywie ustawodawczej (pdf)
  2. Projekt nowelizacji ustawy o referendum lokalnym (pdf)
  3. Projekt zmian w ustawie o samorządzie gminnym (panele obywatelskie) (pdf)
  4. Projekt zmian w Konstytucji RP – szczegóły zmian są zaprezentowane w raporcie eksperckim „Konstytucja dla obywateli”

W temacie „Mechanizm 1%”

  1. Rekomendacje ośmiu zmian

W temacie „Różne aspekty partycypacji obywatelskiej”

  1. Projekt nowelizacji ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (pdf) – rady pracowników

Dla przypomnienia. 23 marca na zaproszenie Premier Beaty Szydło wzięliśmy udział w konferencji „Wsparcie Społeczeństwa Obywatelskiego w Polsce – nowe otwarcie”, która odbyła się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Konferencja inaugurowała prace nad założeniami Narodowego Programu Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

8 kwietnia otrzymałem zaproszenie od Ministra Wojciecha Kaczmarczyka do udziału w zespole eksperckim pracującym nad wstępnymi konsultacjami Programu.

W międzyczasie na portalu ngo.pl miała miejsce ciekawa debata pod hasłem „Czy potrzebne jest nowe otwarcie?” związana z propozycjami rządu.

Od kwietnia blisko 100 społeczników pracuje nieodpłatnie nad Narodowym Programem Wspierania. W pięciu zespołach eksperckich przygotowują rozwiązania wzmacniające samoorganizację obywatelską. Pierwszy zespół, wypracowuje zmiany związane z budową instytucji dialogu obywatelskiego. Drugi, reformę systemu finansowania inicjatyw społecznych. Trzeci, pracuje nad programem rozwoju wolontariatu pod marką Korpus Solidarności. Zespół czwarty, zajmuje się obszarem edukacji obywatelskiej, np. jak prowadzić edukację poprzez media publiczne. Wreszcie zespół ostatni, w którego pracę jestem bezpośrednio zaangażowany, zajmuje się instytucjonalno-legislacyjnymi barierami rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. W ramach jego prac zgłosiłem projekty nowelizacji ustaw: o obywatelskiej inicjatywie ustawodawczej, o referendach lokalnych i o radach pracowników. Przedstawiłem zmiany w Konstytucji RP, które zwiększą udział obywateli w podejmowaniu decyzji, dotyczących nas wszystkich. Zaproponowałem też nowe rozwiązania w mechanizmie 1% i w ustawie o samorządzie gminnym (panele obywatelskie).

Osoby zainteresowane mogą zgłaszać propozycje swoich zmian przez formularz na www.spoleczenstwoobywatelskie.gov.pl.

Rafał Górski
Prezes Zarządu Instytut Spraw Obywatelskich

Przejdź do archiwum tekstów na temat:

Centrum KLUCZ Centrum Wspierania Rad Pracowników Obywatele decydują

Być może zainteresują Cię również:

Obywatele decydują

Nowy projekt!

Miło nam poinformować, że od 1 kwietnia 2014 r. rozpoczęliśmy realizację nowego projektu  ”Obywatele decydują – Obywatelska Inicjatywa Ustawodawcza”. Środki na kontynuację kampanii uzyskaliśmy z Funduszy EOG, w ramach programu Obywatele dla demokracji.

Obywatele decydują

Nie dla blokowania referendów lokalnych!

Prezydencki projekt ustawy samorządowej proponuje, aby referenda lokalne były ważne bez względu na liczbę uczestniczących w nich osób. INSPRO jako organizacja promująca społeczeństwo obywatelskie popiera to rozwiązanie. Niestety zasada ta będzie dotyczyć tylko referendów tematycznych. Rozwiązania (wysoki próg frekwencjyjny) zaproponowane przy referendach odwoławczych zostaną znacznie zaostrzone, co uniemożliwi obywatelom rozliczanie rządzących.

Dom to praca

Kiermasz Kobiecy 3 września

Biżuteria artystyczna, kartki i dekoracje, miejsce wymiany ciast, przetworów i ubrań, malowanie twarzy, poznawanie tajemnic Księżego Młyna, punkt soków jednodniowych i wiele innych atrakcji - już 3.09.2011, w sobotę, podczas Kiermaszu Kobiecego na Księżym Młynie!


Notice: Undefined index: without_styling in /www/instytutsprawob_www/www/instytutsprawobywatelskich.pl/wp-content/plugins/freshmail-integration/src/Plugin/Newsletter/Freshmail.php on line 500
Facebook i inne korporacje cenzurują treści! Zapisz się na Tygodnik Instytutu Spraw Obywatelskich. W każdej chwili masz prawo do wypisania się. Patrz, czytaj, działaj bez cenzury.

Administratorem danych osobowych jest Fundacja Instytut Spraw Obywatelskich z siedzibą w Łodzi, przy ul. Pomorskiej 40. Dane będą przetwarzane w celu informowania o działaniach Instytutu. Pełna informacja dotycząca ochrony danych osobowych.