Nie ma spalarni „eko”
Projekt „Rady na odpady” finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny
Z Magdaleną Madzią, działaczką Inicjatywy „STOP spalarni śmieci w Bielsku-Białej”, rozmawia Rafał Górski, redaktor naczelny Tygodnika Spraw Obywatelskich.
Jednak wyniki badań wykazały m.in., że poziom emisji dioksyn i furanów wyniósł 3700% ponad normę, dla rtęci było to ponad 4-krotne, a dla metali ciężkich – trzykrotne przekroczenie norm. Dioksyny są niebezpieczne dla zdrowia i życia. Wywołują szerokie spektrum efektów toksycznych. Wobec tych faktów Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska podjął w marcu 2015 r. decyzję o natychmiastowym wstrzymaniu działalności spalarni.
Magdalena Madzia
Firma Eko-Top wprowadziła urząd w błąd, podając nieprawdziwe dane, co „może być przyczyną nieprawidłowości w eksploatacji instalacji, które mogą powodować zagrożenie dla środowiska oraz zdrowia i życia ludzi”.
Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
WYGRALIŚMY!!! Nie będzie spalarni!
STOP Spalarni Śmieci w Bielsku-Białej, profil FB
- Dlaczego historia spalarni odpadów medycznych w Bielsku-Białej może być interesująca dla obywateli z innych polskich miejscowości?
- Jak zaczęła się ta historia, jakie są jej trzy najważniejsze momenty i jak ta historia się skończyła?
- Jakie rady ma Pani dla mieszkańców, którzy chcą zablokować budowę spalarni w swojej miejscowości?
- 16 kwietnia 2023 roku odbyło się referendum lokalne w Bielsku-Białej. Jedno spytań dotyczyło budowy spalarni. Kto był inicjatorem referendum? Jak przebiegała kampania referendalna? Jaki był wynik referendum?
- Jak wygląda ruch oporu przeciwko spalarniom w innych miejscach Polski?
- Dlaczego zaangażowała się Pani w działania przeciwko spalarni?
Muzyka „Also Sprach Zarathustra – Einleitung” – Kevin MacLeod, CC BY 3.0