Z Piotrem Stankiewiczem, szefem Centrum Oceny Technologii przy Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz Pawłem Wypychowskim, ekspertem Instytutu Spraw Obywatelskich, rozmawia Rafał Górski, redaktor audycji „Czy masz świadomość?”.
Potrzebujemy technologii, aby żyć, podobnie jak potrzebujemy żywności. Jeżeli jednak spożywamy zbyt dużo jedzenia albo jemy pokarm pozbawiony wartości odżywczych lub zakażony chorobą, zmieniamy środki potrzebne do przeżycia w ich przeciwieństwo. To samo można powiedzieć o naszej technologii. Żaden filozof nie kwestionowałby tego, że technologia może zarówno pomóc w rozwoju życia, jak i mu przeszkadzać. Zdrowy rozsądek skłania nas do pytania: pomaga czy przeszkadza? Jedynie głupiec przyjąłby każdą technologię bez zastanawiania się nad tą kwestią.
Neil Postman, „W stronę XVIII stulecia”
Po co oceniać technologię? Jak sprawić, by technologie, które rozwijamy pomagały, a w jak najmniejszym stopniu przeszkadzały? Kto dzisiaj ocenia technologię? W jakich wymiarach powinniśmy oceniać technologie? Jak decydenci oceniają Centrum Oceny Technologii w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz? Jak działa dzisiaj ocena technologii, np. Wi-Fi, 5G, szczepionki, benzyna ołowiowa, budownictwo modułowe (Mieszkanie Plus)?
Przedsiębiorcy społeczni – (nie)zwykłe firmy na łódzkim rynku to temat jednego z paneli Europejskiego Forum Gospodarczego 2022. Dyskusja odbędzie się 16 grudnia 2022 r.
Tomasz R. Aleksandrowicz Dr hab., prof. Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, zajmuje się prawnymi, międzynarodowymi i politycznymi aspektami współczesnego terroryzmu. Naukowo interesuje się…
Kraków już po raz ósmy stanie się międzynarodową stolicą ekonomii wartości. Ludzie biznesu, nauki, administracji, kultury i organizacji pozarządowych z kraju i z zagranicy spotkają…
Instytut Spraw Obywatelskich zasila szeregi zespołu finansowego. Jeśli lubisz tabelki, cyferki, a one Ciebie, sprawdź koniecznie ofertę. Szukamy dzielnej osoby, która zadba…