Od lekarza do kucharza. Czego lekarz Ci nie powie?
Z Danuta Myłek, autorką książki „Od lekarza do kucharza”, rozmawia Rafał Górski, redaktor naczelny Tygodnika Spraw Obywatelskich.
Nie jedz dużo.
[Pierwsze objawy zakwaszenia] Bóle głowy, nadmierna senność i bezsenność, zły sen, ospałość, chandry, arytmie, przewlekłe zmęczenie, zrzędliwość, nadwrażliwość, płaczliwość, zaburzenia koncentracji, przygnębienie, huśtawki nastroju, złość, wybuchy agresji, niepokój, lęki, zaczynasz coś i nie kończysz, masz kwaśny posmak w ustach, po jedzeniu masz nieprzepartą ochotę na coś słodkiego. A więc coś, co najczęściej kładziemy na karb przepracowania, pośpiechu i stresu – co zresztą wtórnie także prowadzi do zakwaszenia. I często taki pacjent po przeprowadzeniu licznych badań kierowany jest do psychiatry.
To jest poza „rozumem”, podobnie jak w przypadku próby odstawienia narkotyków. Próby odstawienia kluseczków, pizzy, ciast, chleba zawierających to zboże daje objawy podobne do głodu narkotycznego. Pszenica wywołuje napady wilczego apetytu i wiecznego głodu, szczególnie wieczorem, i jedzenia ponad miarę wyrabianych z niej produktów. A one często idą w parze z cukrem, tłuszczami trans i mlekiem – i specjaliści alergolodzy, diabetolodzy, psychiatrzy, kardiolodzy, gastroenterolodzy, pediatrzy i inni mają z czego żyć.
Danuta Myłek, „Od lekarza do kucharza”
- Dlaczego bardzo dbamy, aby wlewać do zbiornika naszego samochodu właściwe paliwo, ale nie przywiązujemy wagi do tego, co „wlewamy” do naszego organizmu?
- Po czym poznać, że mamy zakwaszony organizm?
- Na czym smażyć? Na czym nie smażyć? Po co nam tłuszcze?
- Czym słodzić?
- Jakie mięso jeść?
- Najgorzej jest ze zmianą nawyków.
Jak wyeliminować swoje złe nawyki? - Jakiego ważnego pytania nikt jeszcze Pani nie zadał w temacie, o którym rozmawiamy? I jaka jest na nie odpowiedź?
Muzyka „Also Sprach Zarathustra – Einleitung” – Kevin MacLeod, CC BY 3.0