Oświetlenie LED szkodliwe jak smog. RPO interweniuje
Z Małgorzatą Żmudką-Wyrwał, specjalistką w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, rozmawia Rafał Górski, redaktor naczelny Tygodnika Spraw Obywatelskich.
Pragnę przy tym zwrócić szczególną uwagę Pana Ministra na kwestię bezpieczeństwa wyżej wspomnianych opraw LED-owych dla zdrowia człowieka. Zauważam, iż była ona dwukrotnie przedmiotem badania francuskiej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Sanitarnego – w 2010 r. oraz w 2019 r. Badania potwierdziły, że oświetlenie LED może wywierać wpływ na siatkówkę oka, a długookresowo na powstanie zwyrodnienia plamki żółtej. Szczególnie negatywne konsekwencje ma nieść światło niebieskie zwłaszcza dla dzieci i młodzieży.
Fragment listu Rzecznika Praw Obywatelskich do Ministra Zdrowia
Jak wiele ludzkich wynalazków, tak również sztuczne oświetlenie niesie ze sobą niepożądane skutki uboczne. Dzięki badaniom naukowym prowadzonym w wielu dziedzinach, coraz lepiej znamy negatywne skutki używania sztucznego światła w nocy. Wiemy, że światło to stanowi m.in. jeden z elementów antropopresji, zaburza procesy zachodzące w ludzkim organizmie i jest przyczyną degradacji nocnego nieba.
Light Pollution Think Tank
Nasza skóra widzi światło i reguluje rytmy dobowe.
Paweł Wypychowski
- Dlaczego Rzecznik Praw Obywatelskich zajmuje się tematem zanieczyszczenia sztucznym światłem?
- Jakie są inicjatywy Rzecznika Praw Obywatelskich w przedmiocie rozwiązania problemu zanieczyszczenia świetlnego?
- 14-15 września 2023 roku, w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika została zorganizowana w Toruniu VII już w cyklu Ogólnopolska Konferencja na temat Zanieczyszczenia Światłem. Odbyła się ona w czasie trwania toruńskiej części obrad Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Jakie trzy najważniejsze informacje pojawiły się na tej konferencji, o których powinien wiedzieć każdy z nas?
- Czy na konferencji byli obecni lekarze. Jeśli tak, to co mówili?
- „Wpływ ALAN na rytm snu i czuwania oraz zdrowie człowieka” – to tytuł jednego z wystąpień. Proszę o odszyfrowanie tytułu i przedstawienie najważniejszych wniosków z tego wystąpienia.
- Jak każdy z nas może chronić się przed zanieczyszczeniem sztucznym światłem?
- Jakiego pytania nikt jeszcze Pani nie zadał w temacie, o którym rozmawiamy?
Muzyka „Also Sprach Zarathustra – Einleitung” – Kevin MacLeod, CC BY 3.0