Palący problem. Bioenergia – gdy coś poszło nie tak

To miał być nowy, lepszy świat: czysta, odnawialna energia z materii organicznej, biomasy głównie z resztek i odpadów. A okazał się światem bezsensownego niszczenia lasów, zawłaszczania gruntów i festiwalem krajowych dotacji, które spowodowały więcej wynaturzeń, niż można sobie wyobrazić.
„Palący problem” poruszany w filmie wydaje się nie być powszechnie znanym. Myśląc o zmianach klimatycznych skupiamy się na konieczności dekarbonizacji i przestawieniu się na odnawialne źródła energii (OZE). Czy jednak wszystko, co uznajemy za OZE, jest nim w istocie? Czy jest naprawdę przyjazne dla środowiska, zrównoważone i skuteczne w walce z katastrofą klimatyczną? Czy wystarczy, że ma w nazwie „bio” lub „eko”?
Bioenergia – energia ze spalania materiałów biologicznych, głównie drewna – długo była postrzegana jako odnawialna i neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla, tak jak energia słoneczna i wiatrowa. To błąd! Wiemy już, że spalanie drewna leśnego do produkcji energii na dużą skalę zagraża bioróżnorodności i odporności klimatu. Co istotne, wykorzystanie biomasy leśnej do celów energetycznych przyśpiesza i potęguje wycinkę lasów. Zagraża to ekosystemom leśnym, zmniejsza różnorodność biologiczną, wyniszcza gleby i sprawia, że lasy tracą swój bezcenny potencjał – dostarczanie czystej wody pitnej, ochrona przeciwpowodziowa i wytwarzanie czystego powietrza. Wiemy już, jakie skutki przyniosło to w Indonezji, na Borneo czy w krajach Ameryki Południowej.
Film „Palący problem” pokazuje, że problem dotyczy też Europy. Od Rosji po Włochy, przez Niemcy i Rumunię, realizatorzy dokumentują nadużycia i paradoksy w produkcji bioenergii, ujawniają poważne błędy w prawie Unii Europejskiej, które sprawiły, że rozwiązanie… stało się problemem.
Dokument powstał w koprodukcji BirdLife Europe and Central Asia i Transport&Environment. Polską wersję filmu przygotował Instytut Spraw Obywatelskich. To polska premiera online.
Zobacz też naszą konferencję „Bioenergia – pułapki i potencjał”, którą zorganizowaliśmy już w marcu 2017 roku, na której przedstawiono prezentacje:
- „Dylematy bioenergii” – Marcin Popkiewicz analityk megatrendów, ekspert i dziennikarz, członek rady programowej Instytutu Spraw Obywatelskich. Laureat „Economicus 2016” za najlepszą książkę szerzącą wiedzę ekonomiczną,
- „Biomasa jako odnawialne źródło energii 2000-2030 – nierozstrzygnięte dylematy i nowe wyzwania” – Grzegorz Wiśniewski Prezes Zarządu Instytutu Energetyki Odnawialnej.
Sprawdź inne artykuły z tego wydania tygodnika:
Przejdź do archiwum tekstów na temat:
# Ekologia # Ekonomia Rewolucja energetyczna