„Palący problem” na Obozie dla Klimatu

Podczas tegorocznego Obozu dla Klimatu Instytut Spraw Obywatelskich zaprezentował uczestnikom film „Burning issue – When bioenergy goes bad”. Dokument powstał w koprodukcji  BirdLife Europe and Central Asia i Transport & Environment – Instytut Spraw Obywatelskich jest członkiem tej federacji. „Palący problem” poruszany w filmie nie jest powszechnie znany. Myśląc o zmianach klimatycznych skupiamy się na konieczności dekarbonizacji i przestawieniu się na odnawialne źródła energii. Czy jednak wszystko, co uznajemy za OZE, jest nim w istocie? Bioenergia (energia ze spalania materiałów biologicznych, głównie drewna) przez długi czas była postrzegana jako odnawialna i neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla, tak jak energia słoneczna i wiatrowa. To błąd! Wiemy już, że spalanie drewna leśnego do produkcji energii na dużą skalę zagraża bioróżnorodności i odporności klimatu. Co istotne, wykorzystanie biomasy leśnej do celów energetycznych przyśpiesza i potęguje wycinkę lasów. Zagraża to ekosystemom leśnym, zmniejsza różnorodność biologiczną, wyniszcza gleby i sprawia, że lasy tracą swój bezcenny potencjał – dostarczanie czystej wody pitnej, ochrona przeciwpowodziowa i czyste powietrze. Wiemy już, jakie skutki przyniosło to w Indonezji, na Borneo czy w krajach Ameryki Południowej.

„Burning issue” pokazuje, że problem dotyczy także Europy. Od Rosji po Włochy, przez Niemcy i Rumunię, realizatorzy dokumentują nadużycia i paradoksy w produkcji bioenergii, ujawniają poważne błędy w prawie Unii Europejskiej, które sprawiły, że rozwiązanie… stało się problemem.

Film spotkał się z dużym zainteresowaniem społeczności Obozu dla Klimatu. Temat wywołał długą dyskusję po projekcji. Cieszymy się, że mogliśmy przybliżyć ten „palący problem” osobom aktywnie włączającym się w działania na rzecz klimatu.

Więcej na ten temat możecie przeczytać na stronie Instytutu Spraw Obywatelskich.

Film nie jest i nie będzie dostępny w normalnej dystrybucji. Jeśli jesteście zainteresowani zorganizowaniem pokazu – prosimy o kontakt.

Obóz dla Klimatu to oddolny ruch społeczny, inicjatywa nieformalnej grupy osób, które dążą do odzyskania sprawczości, w aktywny sposób przeciwstawiając się niesprawiedliwym stosunkom społecznym i wszelkim formom wyzysku. Najpierw ludzie, potem zyski. A klimat przede wszystkim.

Przejdź do archiwum tekstów na temat:

# Ekologia Instytut Spraw Obywatelskich Rewolucja energetyczna

Być może zainteresują Cię również:

Instytut Spraw Obywatelskich

Oceń audycję CMŚ

Przez 14 lat naszej działalności radiowej, gościliśmy kilkaset osób z środowisk pozarządowych, naukowych, administracji publicznej i wielu innych. Tematy, które podejmujemy w audycji, przygotowujemy z myślą o Was, naszych Słuchaczach.

Instytut Spraw Obywatelskich

Media o Obywatele rozliczają

INSPRO we współpracy z Wydziałem Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego uruchomi jesienią portal www.obywatelerozliczaja.pl. Jego celem będzie monitorowanie obietnic polityków, sprawdzanie ich i rozliczanie.

Instytut Spraw Obywatelskich

Pikieta przeciwko budowie spalarni w Łodzi

Polacy bardzo chętnie wdrażają modę na wszystko co przychodzi z Zachodu. Często zamiast przyjmować i wprowadzać racjonalne rozwiązania popierają te bezmyślne, narzucone odgórnie. Wczoraj (23 czerwca 2010r.) swój sprzeciw dotyczący budowy termicznego przekształcania odpadów komunalnych wyraził Instytut Spraw Obywatelskich organizując pikietę przed Urzędem Miasta Łodzi. 


Notice: Undefined index: without_styling in /www/instytutsprawob_www/www/instytutsprawobywatelskich.pl/wp-content/plugins/freshmail-integration/src/Plugin/Newsletter/Freshmail.php on line 500
Facebook i inne korporacje cenzurują treści! Zapisz się na Tygodnik Instytutu Spraw Obywatelskich. W każdej chwili masz prawo do wypisania się. Patrz, czytaj, działaj bez cenzury.

Administratorem danych osobowych jest Fundacja Instytut Spraw Obywatelskich z siedzibą w Łodzi, przy ul. Pomorskiej 40. Dane będą przetwarzane w celu informowania o działaniach Instytutu. Pełna informacja dotycząca ochrony danych osobowych.