Polityka zagraniczna to ich pasja
Regionalne Ośrodki Debaty Międzynarodowej rozpoczęły swoją działalność w 2014 roku. Dziś tworzą ogólnopolską sieć, złożoną z 16 ośrodków – po jednym w każdym z województw. Ich działania nadzoruje i koordynuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W Łodzi i województwie łódzkim pracą Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej kieruje Instytut Spraw Obywatelskich.
Regionalne Ośrodki Debaty Międzynarodowej (RODM) mają jasno określone cele: ich zadaniem jest przybliżanie polskiej polityki zagranicznej mieszkańcom poszczególnych województw, wzmacnianie współpracy między Ministerstwem Spraw Zagranicznych i ośrodkami samorządowymi czy też pozarządowymi. Mówiąc krótko, mają sprawiać, żeby każdy z nas poczuł, jak na nasze życie wpływają ogólnoświatowe trendy, uwarunkowania i wydarzenia, które zazwyczaj uważamy za bardzo od nas odległe.
Radość z wygranej
Żeby poprowadzić taki ośrodek, najpierw trzeba wygrać konkurs, ogłaszany co trzy lata przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Do Instytutu Spraw Obywatelskich los uśmiechnął się za drugim razem. Pierwszy projekt przepadł, ale drugi z 2018 roku zyskał uznanie ministerstwa, co sprawiło, że prowadzenie RODM w województwie łódzkim w latach 2019-2021 powierzono Instytutowi.
– W 2017 roku przegraliśmy z Uniwersytetem Łódzkim w konkursie na koordynację RODM. Pomyślałem: „Trudno, żeby mrówka wygrała ze słoniem”. W 2018 roku, kiedy MSZ ogłosiło nowy konkurs, musiałem sięgnąć do najgłębszych pokładów swojego ducha walki, żeby zdecydować się, jeszcze raz stanąć w szranki z Goliatem. Kiedy koleżanka zadzwoniła z informacją, że wygraliśmy, zaniemówiłem na chwilę. Ta wygrana już na zawsze zapisała się w pamięci Instytutu Spraw Obywatelskich. Jeśli jest możliwość, to warto walczyć, mimo że na pierwszy rzut oka, szanse na zwycięstwo są niewielkie – mówi Rafał Górski, prezes Instytutu Spraw Obywatelskich.
Zadanie jest dość trudne, ale jednocześnie bardzo interesujące. W łódzkim RODM do każdego z wyzwań podchodzi się z dużym zaangażowaniem, ponieważ, jak mówią jego członkowie, polityka zagraniczna to ich pasja.
Od wolontariusza do kierownika
Działaniami zespołu kieruje politolog, Paweł Marczak, który w Instytucie Spraw Obywatelskich zadebiutował jako… wolontariusz. Kiedy w grudniu ubiegłego roku znalazł informację o dniu otwartym, organizowanym w Instytucie, postanowił bliżej poznać organizację. Słyszał już o kilku jej inicjatywach: Tiry na Tory, Wolne od GMO? Chcę wiedzieć!, czy Obywatele Decydują. Niestety rozchorował się i nie mógł pójść na spotkanie. Nie zrezygnował, wysłał maila i umówił się na wizytę w innym terminie. Miesiąc później otrzymał informację, że Instytut wygrał konkurs na prowadzenie RODM w Łodzi i województwie łódzkim. Zapytano go, czy nadal jest zainteresowany współpracą z Instytutem i pracą w tym projekcie. – Bez wahania się zgodziłem – wspomina Paweł Marczak.
– Naszym zadaniem jest wyjście do ludzi, ożywianie tematyki międzynarodowej. Zorganizowaliśmy między innymi spotkanie poświęcone 20-leciu obecności Polski w NATO. Chcieliśmy uświadomić ludziom, jak ważna dla naszego bezpieczeństwa jest obecność Polski w tym pakcie. Te debaty to nie tylko rozmowy o szeroko pojętej polityce międzynarodowej. To również rozmowy o problemach mieszkańców Łodzi i województwa, które łączą się z wątkami zagranicznymi. Przykładem jest debata o planach zorganizowania w Łodzi Zielonego EXPO, której gościem honorowym był minister Piotr Gliński – wyjaśnia Paweł.
RODM prowadzi również warsztaty w szkołach podstawowych i średnich. – Z uwagi na nowy rok szkolny przygotowaliśmy ofertę dla szkół Łodzi i województwa. Chcemy mówić o tematach międzynarodowych: ochronie praw człowieka, roli Polski w światowych organizacjach. Zachęcamy wszystkie szkoły do zgłaszania się do nas – mówi Paweł Marczak.
Jeszcze kilka osób
Bakcyla RODM połknął też Krzysztof Ruciński, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego, który po wakacjach będzie kontynuował studiowanie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Zagadnieniami związanymi z polityką zagraniczną interesuje się od dawna. W liceum brał nawet udział w konkursach na ten temat. Chętnie i często angażuje się również w działania społeczne. – Od czasów liceum organizowałem spotkania i debaty o sprawach publicznych. Uważam, że w demokratycznym państwie zainteresowanie obywateli pewnymi tematami sprawia, że decyzje państwa są bardziej przemyślane. Nawet jeśli nie zawsze mamy wpływ na kierunki polityki, warto o niej rozmawiać, choćby po to, by być bardziej świadomym wyborcą – mówi Krzysztof. Prezentuje wydarzenia międzynarodowe w mediach społecznościowych łódzkiego RODM, prowadzi warsztaty dla młodzieży w szkołach, uczestniczy w przygotowywaniu debat.
Silnym wsparciem w pracy RODM są wolontariusze, otwarci na świat, energiczni i pełni zapału studenci Uniwersytetu Łódzkiego. – Szukałam miejsca w mieście, które dałoby mi możliwość rozwijania moich zainteresowań poza uczelnią. Spotkanie i rozmowa z ambasadorem Japonii w Polsce, nowe znajomości – to wszystko zaoferował mi wolontariat w ośrodku – stwierdza Marta Brewer, studentka politologii. Wiktor Rębiałkowski studiuje stosunki międzynarodowe. On również szukał miejsca, które da mu szansę na rozwój. – Wolontariat stworzył okazje do uczestniczenia w budzących emocje wydarzeniach, jak debata o Zielonym EXPO z udziałem wicepremiera Glińskiego czy wykład dra Bartosiaka o wyzwaniach geopolityki – mówi Wiktor.
Na rzecz RODM Łódź działa jeszcze kilka innych osób, a w razie nagłej potrzeby wsparciem służy zespół Instytutu. Bo „warto zacząć myśleć globalnie i działać lokalnie”, jak mawia Rafał Górski.
Małgorzata Jankowska
Przejdź do archiwum tekstów na temat:
# Społeczeństwo i kultura Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej