Prezes INSPRO wśród sygnatariuszy apelu o poparcie porozumienia klimatycznego

Kilkudziesięciu liderów samorządowych, organizacji pozarządowych i biznesowych apeluje do premier Kopacz, aby poparła przyjęcie wiążących celów polityki klimatycznej dla Unii Europejskiej.

„Realizacja polityki klimatycznej przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego, do poprawy standardu życia obywateli – dzięki nowym miejscom pracy i ograniczeniu ubóstwa energetycznego – oraz do dalszego rozwoju gospodarczego Polski. Racjonalnie prowadzona polityka klimatyczno-energetyczna ograniczy zależność Polski od importu surowców energetycznych. Ważną rolę w osiągnięciu tego celu może mieć poprawa efektywności energetycznej i rozwój odnawialnych źródeł energii, szczególnie, jeśli umożliwimy obywatelom współudział w wytwarzaniu energii na korzystnych dla nich warunkach. Bez długoterminowych ram politycznych, które gwarantuje pakiet 2030, te sektory nie będą się dobrze rozwijać. Przy dzisiejszym poziomie rozwoju technologicznego każde gospodarstwo domowe, gospodarstwo rolne, gmina czy przedsiębiorstwo może zadbać o własne bezpieczeństwo energetyczne wykorzystując lokalne, odnawialne źródła energii. Mamy w Polsce ponad 5,5 miliona budynków jednorodzinnych, które mogłyby zostać poddane termomodernizacji i korzystać z odnawialnych źródeł energii. Większość z blisko 1,5 miliona gospodarstw rolnych w Polsce mogłoby wytwarzać energię ze słońca, wiatru lub biomasy albo ze wszystkich tych źródeł i uciec od problemów z jakością dostaw energii na terenach wiejskich” – czytamy w liście podpisanym przez Rafała Górskiego.

Przeczytaj całość listu

Przeczytaj analizę Marcina Popkiewicza z Rady Programowej INSPRO

 

Przejdź do archiwum tekstów na temat:

Instytut Spraw Obywatelskich

Być może zainteresują Cię również:

Obywatele KOntrolują

Woda czy gaz – gospodarka, środowisko, społeczeństwo

Zapraszamy na cykl trzech debat z udziałem ekspertów, decydentów i liderów społeczności lokalnych: 03.12.2014 „Woda czy gaz – gospodarka”, 04.12.2014 „Woda czy gaz – środowisko, 05.12.2014 „Woda czy gaz – społeczeństwo”. Zaprezentujemy na nich materiały filmowe Obywatelskiego Pogotowia Reporterskiego z terenów pierwszych odwiertów i protestów lokalnych społeczności.

Kartka świąteczna

Wesołych Świąt Obywatelskich

Drodzy Przyjaciele, Z okazji Świąt Wielkanocnych cały zespół INSPRO na czele z Rafałem Górskim, Iloną Pietrzak i Olafem Swolkień przesyła Wam życzenia:


Notice: Undefined index: without_styling in /www/instytutsprawob_www/www/instytutsprawobywatelskich.pl/wp-content/plugins/freshmail-integration/src/Plugin/Newsletter/Freshmail.php on line 500
Facebook i inne korporacje cenzurują treści! Zapisz się na Tygodnik Instytutu Spraw Obywatelskich. W każdej chwili masz prawo do wypisania się. Patrz, czytaj, działaj bez cenzury.

Administratorem danych osobowych jest Fundacja Instytut Spraw Obywatelskich z siedzibą w Łodzi, przy ul. Pomorskiej 40. Dane będą przetwarzane w celu informowania o działaniach Instytutu. Pełna informacja dotycząca ochrony danych osobowych.