Próba megafonu – czy znasz inicjatywę Obywatele Decydują?
Od kilkunastu lat działamy na rzecz popularyzowania i rozwijania demokracji bezpośredniej w Polsce. Żeby dowiedzieć się, jakie rezultaty przyniosła nasza dotychczasowa działalność, przeprowadziliśmy badanie. Sprawdziliśmy, ile Polki i Polacy wiedzą na temat Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej (OIU).
Czy Polki i Polacy wiedzą, czym jest Obywatelska Inicjatywa Ustawodawcza? A jeżeli już wiedzą – skąd czerpią informacje na ten temat? Czy potrzebne jest podniesienie poziomu ich wiedzy o tym narzędziu demokracji bezpośredniej? No i ostatecznie – czy znają naszą inicjatywę Obywatele Decydują?
Prawie połowa badanych potwierdziła, że wcześniej słyszała już o Obywatelskiej Inicjatywie Ustawodawczej. To dobry znak! Zauważyliśmy zależność między wiekiem a stopniem znajomości zagadnienia – temat był lepiej znany osobom starszym.
Jako źródło wiedzy, z którego ankietowani najczęściej czerpią informacje dotyczące Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej, wskazywano:
- w pierwszej kolejności (a jakże by inaczej) – telewizję (45%),
- zaraz za telewizją, na drugim miejscu znajdują się media społecznościowe (33%) – portale i blogi tematyczne,
- w mniejszym stopniu, kolejno, ankietowani wskazali prasę, znajomych i inne źródła.
Aż 71% ankietowanych uważa, że Obywatelska Inicjatywa Ustawodawcza przynosi im korzyści.
Dowodzi to, że Polki i Polacy potrzebują takiego narzędzia, które pozwoli im czynnie uczestniczyć w tworzeniu prawa, a nasze działania na rzecz usprawnienia OIU są jak najbardziej uzasadnione. Nie jesteśmy odosobnieni w tym twierdzeniu, bo aż 85% respondentów uznało, że należy ułatwić obywatelom korzystanie z OIU.
Obywatele chcą się angażować w zmianę na lepsze, zmieniając również to, jak obecnie funkcjonuje Obywatelska Inicjatywa Ustawodawcza – respondenci zadeklarowali chęć (możliwe było wskazanie kilku działań):
- podpisania petycji wzywającej do zmiany ustawy (35%),
- udostępniania informacji o działaniach kampanijnych w swoich mediach społecznościowych (31%),
- rozmów ze swoim najbliższym otoczeniem na temat potrzeby zmian (29%),
- zbiórki podpisów pod petycją (29%),
- rozsyłania do swoich znajomych i rodziny informacji o kampanii przy użyciu poczty elektronicznej (27%).
Mamy nadzieję, że na deklaracjach się nie skończy, a Ty, czytając teraz ten tekst pomyślałeś/pomyślałaś: – O! Też mogę to zrobić!
Przed nami czas wzmożonego działania na rzecz przyjęcia naszej propozycji ustawy o Obywatelskiej Inicjatywie Ustawodawczej. Mamy przygotowany projekt i jesteśmy gotowi do działania. Wiemy, że do osiągnięcia zamierzonych przez nas celów potrzebne jest dotarcie do jak największej liczby odbiorców – nasz głos musi być słyszalny. Podczas ostatnich badań okazało się, że aż co trzeci ankietowany słyszał o istnieniu inicjatywy Obywatele Decydują. To prawdopodobnie dzięki naszym dotychczasowym działaniom, takim jak złożenie ponad 223 tysięcy podpisów do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej w sprawie wprowadzenia ułatwień dla obywatelskich ustaw, czy spotu „Dość olewania!” z udziałem aktorki Julii Kamińskiej.
Te wyniki napawają optymizmem – Polacy są gotowi na zmiany w kwestii ustawodawstwa, chcą, aby ich głos był słyszalny i chcą mieć wpływ na swoje życie. Większość wyników świadczy również o tym, że Polki i Polacy oczekują umożliwienia im bezpośredniego angażowania się w projekty obywatelskie.
Jeżeli więc demokracja i zaangażowanie obywateli w tworzenie prawa są dla Ciebie ważne, chcesz być częścią zmiany, pozostań z nami w kontakcie. Mamy gotowy projekt ustawy, z którym możesz zapoznać się TUTAJ.
Sprawdź inne artykuły z tego wydania tygodnika:
Przejdź do archiwum tekstów na temat:
# Polityka # Społeczeństwo i kultura Obywatele decydują