Promieniowanie PEM. Norma podniesiona 100 razy

Z doktorem Piotrem Politańskim, kierownikiem Zakładu Zagrożeń Elektromagnetycznych w Instytucie Medycyny Pracy w Łodzi, rozmawia Rafał Górski, prezes Instytutu Spraw Obywatelskich.
Współczesna wiedza naukowa na temat mechanizmów i skutków bezpośredniego i pośredniego oddziaływania pola elektromagnetycznego (PEM) częstotliwości radiowych przekonująco dokumentuje, że PEM o poziomie niższym od limitów określonych w przedmiotowym rozporządzeniu powoduje zróżnicowane zagrożenia bezpieczeństwa i zdrowia ludzi.
fragment Rezolucji Polskiego Towarzystwa Badań Radiacyjnych
- Elektrosmog to potoczna nazwa na pola elektromagnetyczne. Dlaczego obywatel powinien interesować się elektrosmogiem? Jakie są jego źródła?
- Czego dotyczy Rezolucja Komisji ds. Problemów Bioelektromagnetycznych Polskiego Towarzystwa Badań Radiacyjnych im. Marii Skłodowskiej-Curie w sprawie podwyższenia dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku?
- Jaka jest wiarygodność Polskiego Towarzystwa Badań Radiacyjnych?
- Rezolucja odwołuje się do zasady ostrożności. Proszę ją wyjaśnić?
- Czego obywatele powinni oczekiwać od władz państwowych w temacie, o którym rozmawiamy?
- W Rezolucji czytamy, że poprzednie limity PEM dawały nam ochronę przed wszystkimi rodzajami zagrożeń elektromagnetycznych. Aktualne limity zapewniają ochronę jedynie przed zagrożeniami termicznymi. O co tutaj chodzi? Proszę wyjaśnić to naszym słuchaczom.
- Autorzy rezolucji rekomendują prowadzenie badań PEM. Czy one w tej chwili są robione?
Muzyka „Also Sprach Zarathustra – Einleitung” – Kevin MacLeod, CC BY 3.0