Przemysław Stańczak, Franciszek Strzelczyk, Paweł Rokicki
Konsumenci testują: Kasza jaglana – czy zawiera glifosat?
Prezentujemy Państwu nowy raport konsumencki, w którym analizujemy jakość żywności pod kątem obecności pozostałości rakotwórczego glifosatu. Tym razem wspólnie z Fundacją Konsumentów sprawdzamy dostępne na polskim rynku kasze jaglane. Publikacja jest elementem działań kampanii „Chcę wiedzieć!”, w której walczymy o bezpieczną żywność bez GMO, antybiotyków i pestycydów oraz rolnictwo przyjazne ludziom i środowisku.
W opracowaniu przedstawiamy wyniki testów 10 kasz jaglanych dostępnych w polskich sklepach – tych samych, które były przedmiotem badań Fundacji Konsumentów i programu FoodRentgen we wrześniu 2019 roku oraz w styczniu 2020 roku. W grudniu 2020 r. ponownie sprawdziliśmy, czy w testowanych kaszach znajdują się pozostałości glifosatu. Realizacją testów, tak jak poprzednio, zajął się Zakład Badania Bezpieczeństwa Żywności Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Skierniewicach.
Dlaczego „pod lupę” znowu wzięliśmy kasze? Odpowiedź jest prosta. Chcemy stałej zmiany na dobre. Sprawdzamy, czy poprzednie badania przyniosły efekty. Czy producenci i sprzedawcy zadbali o poprawę jakości kasz? Z radością odnotowaliśmy, że mniej produktów budzi zastrzeżenia. Niestety w kaszach nadal znajdujemy szkodliwy glifosat…
Nowością w publikacji, spajającą dotychczasowe raporty „kaszowe”, jest Glifosatometr – graficzne przedstawienie liczby kasz zawierających pozostałości glifosatu na podstawie zestawienia wyników wszystkich edycji naszych badań kasz jaglanych i gryczanych.
Cel publikowania podobnych raportów nie zmienia się. Wszystkim nam, konsumentom, należy się dostęp do bezpiecznej żywności bez pozostałości szkodliwego glifosatu. Upublicznianie wyników badań mobilizuje producentów do podwyższania standardów, zaś konsumentom ułatwia dokonanie świadomego wyboru. Nasz raport to także apel do polskich władz o zakaz stosowania środków ochrony roślin na bazie glifosatu!
Pobierz publikację
Chętnie wyślemy Ci naszą publikację. Wystarczy, że zapiszesz się do newslettera Instytutu Spraw Obywatelskich (obiecujemy, że nie spamujemy, a dzięki temu będziesz na bieżąco z naszymi kampaniami). Podaj adres e-mail, a otrzymasz link do pobrania publikacji.