Stanisław Biega
Na drodze do renesansu kolejowych przewozów międzynarodowych w Polsce
Ostatnie lata dla przewozów transgranicznych w Polsce nie były dobre. Działo się tak pomimo rosnących środków przeznaczanych na kolej, rosnącej po 2014 r. pracy eksploatacyjnej na polskiej sieci kolejowej. Popyt potencjalny na kolejowe przewozy międzynarodowe nie jest zaspokajany od lat mimo rosnącego poziomu życia Polaków i ich rosnącej mobilności.
W jakim miejscu obecnie jest dzisiaj Polska jeśli chodzi o rozwój międzynarodowej kolei pasażerskiej? Czy polska kolej wykorzystywana jest w sposób efektywny? Czy możemy oczekiwać pozytywnych rezultatów ambitnych strategii w kontekście 2030 roku? I czy powinniśmy czekać do tego czasu, czy zmiany wymagają stopniowych kroków naprzód i dbałości o detale? Jak Polska współpracuje z innymi krajami w tej dziedzinie i jaka przyszłość może czekać międzynarodową kolej pasażerską w naszym kraju? Między innymi na te pytania odpowiada niniejszy raport Instytutu Spraw Obywatelskich.
Krajowy raport „Na drodze do renesansu kolejowych przewozów międzynarodowych w Polsce” jest uzupełnieniem europejskiego raportu wydanego w styczniu 2021 roku przez międzynarodową inicjatywę „Europe on Rail”- koalicję organizacji pozarządowych z Polski, Niemiec, Francji i Hiszpanii. Oba raporty stanowią spójną całość rekomendacji dla decydentów europejskich i krajowych.
Pobierz publikację
Chętnie wyślemy Ci naszą publikację. Wystarczy, że zapiszesz się do newslettera Instytutu Spraw Obywatelskich (obiecujemy, że nie spamujemy, a dzięki temu będziesz na bieżąco z naszymi kampaniami). Podaj adres e-mail, a otrzymasz link do pobrania publikacji.