Nowa zrównoważona polityka UE w kwestii bioenergii
Propozycja regulacji produkcji i wykorzystania bioenergii w ramowym programie polityki UE w kwestii odnawialnej energii na lata 2020-2030.
Unia Europejska zwiększa swoją zależność od bioenergii, aby osiągnąć cele dotyczące energii odnawialnej. Już w 2013 r. bioenergia stanowiła 65% całkowitej energii odnawialnej zużywanej w UE. Stale rosnące zużycie staje się coraz bardziej kontrowersyjne, ponieważ ma negatywny wpływ na klimat, środowisko, ludzi i przedsiębiorstwa, które zależą od zasobów biomasy. Bioenergia może być wykorzystana w sposób zrównoważony tylko do pewnego, ograniczonego stopnia. Dlatego tak ważne jest, aby używać jej tylko wtedy, gdy nie ma możliwości skorzystania z innych alternatywnych źródeł energii odnawialnej.
W publikacji organizacje pozarządowe przedstawiają praktyczne wskazówki, w których określono, w jaki sposób unijne ramy polityki w zakresie energii odnawialnej na lata 2020-2030 mogą zapewnić zrównoważoną produkcję i wykorzystanie energii:
- Limity w wykorzystaniu biomasy w produkcji energii do poziomu, na którym może być ona dostarczana w sposób zrównoważony;
- Jak najbardziej wydajne wykorzystanie źródeł biomasy zgodnie z zasadą kaskadowego modelu wykorzystywania;
- Wymierne redukcje emisji związków węgla zmierzone według poprawnych norm rozliczeniowych dla emisji wytworzonych przez biomasę;
- Wiążąca i przejrzysta lista kryteriów dla zrównoważonej polityki społecznej i środowiskowej.
Pobierz publikację
Chętnie wyślemy Ci naszą publikację. Wystarczy, że zapiszesz się do newslettera Instytutu Spraw Obywatelskich (obiecujemy, że nie spamujemy, a dzięki temu będziesz na bieżąco z naszymi kampaniami). Podaj adres e-mail, a otrzymasz link do pobrania publikacji.