
PUŁAPKI I POTENCJAŁ. Rola bioenergii w polityce energetycznej Unii Europejskiej po 2020 – Rekomendacje NGO
Rządy europejskie coraz bardziej skłaniają się ku bioenergii, widząc w niej tani sposób na spełnienie wymogów dotyczących energii odnawialnej. W 2012 r. bioenergia stanowiła 62% wykorzystanej energii odnawialnej w całej Unii. Niestety – nowe dowody i wyniki badań dotyczące rzeczywistego wpływu bioenergii na środowisko i aspekty społeczne, czynią ją coraz bardziej kontrowersyjnym źródłem energii.
Publikacja zawiera rekomendacje organizacji pozarządowych, jakie cztery główne zabezpieczenia Unia powinna wprowadzić dla wykorzystywania bioenergii w ramach swojej polityki energetycznej 2030, aby uniknąć szeregu negatywnych skutków, wynikających z emisji związków węgla, zagrożenia dla bioróżnorodności i konfliktów związanych z ziemią i jej użytkowaniem:
- wprowadzić górny pułap dla wykorzystywania biomasy do produkcji energii do poziomu, który będzie umożliwiał jej zrównoważone dostarczanie;
- zapewnić optymalny i wydajny system wykorzystywania źródeł biomasy, zgodny z zasadą kaskadowego wykorzystywania;
- włączyć poprawne rozliczanie śladu węglowego z biomasy;
- przedstawić kompleksowe i wiążące kryteria zrównoważonego rozwoju.
Pobierz publikację
Chętnie wyślemy Ci naszą publikację. Wystarczy, że zapiszesz się do newslettera Instytutu Spraw Obywatelskich (obiecujemy, że nie spamujemy, a dzięki temu będziesz na bieżąco z naszymi kampaniami). Podaj adres e-mail, a otrzymasz link do pobrania publikacji.