Pytamy kandydatów do Europarlamentu o rady pracowników

W ramach prowadzonego przez nas Centrum Wspierania Rad Pracowników od lat prowadzimy działania mające na celu poprawę sytuacji rad pracowników w Polsce. Rady pracowników to organizacje pracownicze, których celem jest prowadzenie dialogu w zakładach pracy. Rady są instytucjami społecznymi, które pośredniczą w rozmowach między pracownikami i pracodawcami. Działanie rad pracowników reguluje ustawa o informowaniu pracowników i prowadzeniu z nimi konsultacji oraz Dyrektywa Unii Europejskiej. Dyrektywa nie funkcjonuje na terytorium Polski zgodnie z intencjami jej autorów. Potwierdzają to wyniki kontroli Głównego Inspektora Pracy w zakresie przestrzegania przez pracodawców przepisów wyżej wymienionej ustawy. Kontrolerzy PIP wykryli szereg nieprawidłowości w ponad połowie skontrolowanych firm.

Dlatego też wysłaliśmy list do kandydatów na europarlamentarzystów, w którym prosimy ich o odpowiedź na pytanie:  Czy Komisja Europejska powinna przeprowadzić kontrolę, czy Dyrektywa 2002/14/EC funkcjonuje na terytorium Polski zgodnie z intencjami jej autorów?

Pisma od nas otrzymali:

Robert Winnicki
Krzysztof Bosak
Piotr Liroy-Marzec
Robert Biedroń
Paulina Piechna-Więckiewicz
Maciej Gdula
Michał Syska
Hanna Gil-Piątek
Jerzy Buzek
Janina Ochojska-Okońska
Beata Szydło
Adam Bielan
Adrian Zandberg
Mateusz Mirys
Marcelina Zawisza
Piotr Apel
Stanisław Tyszka
Agnieszka Ścigaj

 

 

Pełna treść listu:

Łódź, 17 maja 2019 roku

 

Kandydatka/kandydat

na posłankę/posła

do Parlamentu Europejskiego

 

Szanowna Pani/Szanowny Panie,

Instytut Spraw Obywatelskich od 2006 roku prowadzi kampanię obywatelską na rzecz rad pracowników. Informacje o naszych działaniach są dostępne w raporcie „10 lat rad pracowników w Polsce. Co dalej?”.

W imieniu ponad trzech tysięcy członków rad pracowników proszę o odpowiedź na pytanie: Czy Komisja Europejska powinna przeprowadzić kontrolę, czy Dyrektywa 2002/14/EC funkcjonuje na terytorium Polski zgodnie z intencjami jej autorów?

Dyrektywa 2002/14/EC ustala podstawowe ramy, określające warunki gwarantujące prawo do informowania i przeprowadzania konsultacji z pracownikami. Władze polskie dokonały transpozycji Dyrektywy do polskiego prawodawstwa poprzez wdrożenie Ustawy z dnia 7 kwietnia 2006 roku o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (tzw. ustawa o radach pracowników).

Rady pracowników to organizacje pracownicze, których celem jest prowadzenie dialogu w zakładach pracy. Rady są instytucjami społecznymi, które pośredniczą w rozmowach między pracownikami i pracodawcami. Pozyskują informacje o stanie firmy i przekazują je załodze. Konsultują z zarządami decyzje dotyczące działalności zakładu pracy. Rady są źródłem innowacji i kapitału społecznego w przedsiębiorstwach.

Dyrektywa nie funkcjonuje na terytorium Polski zgodnie z intencjami jej autorów. Potwierdzają to wyniki kontroli Głównego Inspektora Pracy w zakresie przestrzegania przez pracodawców przepisów wyżej wymienionej ustawy. Kontrolerzy PIP wykryli szereg nieprawidłowości w ponad połowie skontrolowanych firm. Przykładowo PIP wymienia: nieprzekazywanie radzie pracowników informacji, brak prowadzenia konsultacji z radą pracowników oraz niewłaściwy sposób prowadzenia konsultacji, nieznajomość przepisów ustawy lub błędną ich interpretację przez pracodawców. Wyniki kontroli PIP publikujemy na stronie internetowej: https://radypracownikow.info/znamy-wyniki-kontroli-pip-apelujemy-do-premiera-morawieckiego/

Prosimy o odpowiedź na nasze pytanie do 22 maja. O Pani/Pana stanowisku poinformujemy opinię publiczną, w szczególności rady pracowników.

 

Z wyrazami szacunku

Rafał Górski

Prezes Zarządu

Instytut Spraw Obywatelskich

Przejdź do archiwum tekstów na temat:

Centrum Wspierania Rad Pracowników

Być może zainteresują Cię również:

Centrum Wspierania Rad Pracowników

„Rzeczpospolita” o Centrum Wspierania Rad Pracowników

W artykule Tomasza Zalewskiego pt. „Nie wszyscy chętni nowym radom”, który ukazał się 12 sierpnia na łamach dziennika „Rzeczpospolita”, autor powołuje się na doświadczenia Instytutu Spraw Obywatelskich związane problematyką rad pracowników. Cieszymy się, że nasze działania zostały dostrzeżone. Zainteresowanie ze strony mediów i członków rad pracowników utwierdza nas w przekonaniu, że Centrum Wspierania Rad Pracowników ma sens. Jest pomocne przy rozwiązywaniu problemów z jakimi zwracają się do nas zarówno pracownicy, jak i pracodawcy.


Notice: Undefined index: without_styling in /www/instytutsprawob_www/www/instytutsprawobywatelskich.pl/wp-content/plugins/freshmail-integration/src/Plugin/Newsletter/Freshmail.php on line 500
Facebook i inne korporacje cenzurują treści! Zapisz się na Tygodnik Instytutu Spraw Obywatelskich. W każdej chwili masz prawo do wypisania się. Patrz, czytaj, działaj bez cenzury.

Administratorem danych osobowych jest Fundacja Instytut Spraw Obywatelskich z siedzibą w Łodzi, przy ul. Pomorskiej 40. Dane będą przetwarzane w celu informowania o działaniach Instytutu. Pełna informacja dotycząca ochrony danych osobowych.