Rafał Górski – Jesteśmy po stronie obywateli
O ograniczeniu stosowania glifosatu w miastach i cenzurze internetu Stop ACTA 2
- Nie dla glifosatu w naszych miastach. Inne kraje już wprowadziły podobne zakazy stosowania tego środka u siebie. Czas na Polskę!
- Acta2 to projekt dyrektywy UE o prawie autorskim na rynku cyfrowym. Korporacje i eurokraci chcą zmienić zasady gry na takie, które będą służyły dużym, bogatym i sytym.
„ W listopadzie 2017 r. zwróciliśmy do Ministra Zdrowia z pismem dotyczącym ograniczenia stosowania glifosatu w polskich miastach. Minął rok i nie doczekaliśmy się odpowiedzi. Międzynarodowa Organizacja badań nad rakiem nadała glifosatowi status środka prawdopodobnie karcorogennego. Są też instytucje, które twierdzą inaczej. My stoimy na stanowisku, że jeśli są takie kontrowersje to nie powinno się dopuścić tego środka do użycia. Stojąc po stronie obywateli uznaliśmy, że czas rozpocząć kampanię. Zachęcamy państwa do wchodzenia na stronę www.chcewiedziec.pl/glifosat/ i podpisywania petycji.” – mówił szef Instytutu Spraw Obywatelskich Rafał Górski DzieńwPolsce.pl
Rafał Górski komentuje również zebranie 1mln podpisów ramach Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej. „ To pokazuje, że obywatele są przeciwni i dyskusja się toczy od wielu lat. Belgia i Holandia już wprowadziła ograniczenia. Czechy też zapowiadają zmiany. Niemcy są na razie na etapie prowadzenia dyskusji na ten temat”.
Szef Instytutu Spraw Obywatelskich odnosi się również do problemu ACTA 2 i cenzury internetu: „Myślę, że dobrze, że Minister Cyfryzacji podpisał z przedstawicielami Facebooka porozumienia w sprawie składania odwołań od decyzji o blokadzie treści. Jest wtedy szansa się odwołać. W 2014 r. profil naszej kampanii obywatelskiej liczący około 40 tyś sympatyków został zablokowany przez Facebook, który na szczęście po jakimś czasie zmienił decyzję. Natomiast rozwiązania jakie przyjmuje ACTA 2 ograniczają wolność słowa. Obecnie toczą się rozmowy pomiędzy trzema podmiotami: Komisję Europejską, Parlamentem Europejskim i Radą UE. Najważniejsze są art. 11 i 13 dyrektywy o prawach autorskich, które kwestionuje ruch StopACTA2. Zakładają one wprowadzenie dwóch rozwiązań – algorytmów, robotów, które miałyby cenzurować treści w internecie oraz podatek od linków, wprowadza obowiązkową opłatę za dzielenie się materiałami w sieci. 19 stycznia zaplanowano protest stopacta2 W Polsce, ale też na terenie Unii Europejskiej. Zapraszamy”.
Źródło: Telewizja w Polsce
Przejdź do archiwum tekstów na temat:
Chcę wiedzieć Instytut Spraw Obywatelskich