Rafał Górski: NBT – nowe GMO na Twoim talerzu…
Słyszeliście Państwo o NBT? To nowe GMO. Korporacje agrochemiczne i biotechnologiczne pracują pełna parą. Zarówno w laboratoriach, jak i w agencjach PR. W ciągu kilku ostatnich lat przygotowały nowe techniki hodowlane (new breeding techniques, NBT) pozwalające otrzymywać zmodyfikowane rośliny i zwierzęta. Cel? Zwiększenie zysków dzięki wykorzystaniu ich w przemysłowej produkcji żywności, biomasy i biopaliw.
Korporacje, głównie z USA, szukają też intensywnie „opakowania” dla nowego GMO, które pozwoli im zbudować przyjazny wizerunek NBT. Biznes chce, żeby przepisy prawne ograniczające stosowanie GMO, nie obowiązywały w przypadku NBT. Pozwoli to np. uniknąć przygotowywania ocen ryzyka, znakowania i monitoringu dla produktów spożywczych wytworzonych z udziałem NBT. Brzmi jak opowieść o Frankensteinie? Niestety, skojarzenia są na miejscu.
Temat był już prezentowany na Komisji opiniodawczo-doradczej Ministra Środowiska w zakresie GMO, w której zasiadam społecznie. Instytut Spraw Obywatelskich obok 19 organizacji obywatelskich z Europy podpisał stanowisko w sprawie NBT. Gra toczy się o wysoką stawkę, bo na tę chwilę ich status prawny nie jest do końca jasny. Następny ruch jest po stronie Komisji Europejskiej. Liczymy, że wspólny głos organizacji społecznych pomoże KE podjąć decyzję chroniącą interes publiczny konsumentów, rolników i hodowców.
Czy produkty stworzone dzięki NBT są już na rynku? Jak donosi Corporate Europe Observatory od 2014 roku w Stanach Zjednoczonych uprawiany jest rzepak odporny na opryski herbicydami z grupy sulfonylomoczników – Cibus’ SU Canola. Od tego roku produkt ten jest w sprzedaży także w Kanadzie. Tak proszę Państwa. W tej Kanadzie z którą podpisaliśmy umowę CETA…
28 lutego Greenpeace Polska zwrócił się do ministra Szyszki „z apelem o to, aby Polska zadeklarowała, że w naszym kraju prawo dotyczące GMO będzie miało zastosowanie do wszystkich rodzajów GMO, włączając rośliny i zwierzęta powstałe w wyniku w/w nowych technik hodowlanych (NBT).” Aktywiści proszą też o udzielenie informacji, jakie środki zostały podjęte w celu uniemożliwienia wysiewu i importu do Polski rzepaku Cibus’ SU Canola.
Co dalej? Zachęcam do śledzenia kampanii „Wolne od GMO? Chcę wiedzieć!”. Poszukujemy osób, które chcą pomóc w działalności strażniczej. Proszę też o przekazywanie swojego 1% podatku na INSPRO. Rozliczając PIT wystarczy wpisać nr KRS 0000 19 19 28 lub skorzystać z darmowego programu PIT www.inspro.org.pl/program-pit/.