Refleksje po konferencji Znakowanie żywności „bez GMO”
30 czerwca br. odbyła się organizowana przez Zielony Instytut konferencja Znakowanie żywności „bez GMO”. INSPRO w ramach kampanii „Wolne od GMO? Chcę wiedzieć!” było partnerem tego wydarzenia.
Podczas kilkugodzinnego spotkania, w sali Centralnej Biblioteki Rolniczej w Warszawie, miało miejsce wiele ciekawych prezentacji oraz towarzyszących im polemik.
INSPRO wraz z Zielonym Instytutem prowadzi działania mające na celu wprowadzenie w Polsce rzetelnego i spójnego znakowania produktów „bez GMO”, stąd też nieocenioną wartością była możliwość goszczenia podczas konferencji zagranicznych gości specjalnych – Alexandra Hisstinga z niemieckiego Stowarzyszenia Producentów Żywności bez Techniki Genetycznej (VLOG) oraz Arnaud Apoteker’a, – doradcy ds GMO Grupy Greens/EFA w Parlamencie Europejskim. Dzięki ich prezentacjom, bardziej sceptyczni uczestnicy mogli dowiedzieć się o skali występowania „pozytywnego” znakowania w wielu krajach europejskich i ciekawej, choć niejednokrotnie ciężkiej drodze do sukcesu w tych państwach.
Spotkanie zakończyło się podsumowującymi wnioskami, z których wynika, iż pierwszym krokiem do wprowadzenia w Polsce znakowania żywności „bez GMO”, powinno być wprowadzenie samoregulacji i umacniającej jej deklaracji – kodeksu dobrych praktyk sygnowanego przez producentów i przetwórców.
Niezwykle istotną rolę w tym procesie muszą spełnić organizacje społeczne – dzięki szerokiemu poparciu obywatelskiemu i nagłośnieniu potrzeb konsumenckich, łatwiej będzie wdrożyć w naszym kraju systemy sprawnie działające za granicą.
Na zdjęciu od lewej Dorota Metera z Zielonego Instytutu, tłumaczka Monika Trela oraz Alexander Hissting z niemieckiego Stowarzyszenia Producentów Żywności bez Techniki Genetycznej(VLOG)