Reparacje wojenne od Niemiec. Fakty i mity
Możemy do woli tupać nogami, ale pod względem prawnym sytuacja jest jasna: od Niemiec żadnych reparacji czy odszkodowań nie można uzyskać na innej drodze, niż dwustr. rokowania. Jeśli Niemcy oczywiście będą się poczuwały. Siłą ich jednak nie zmusimy…
Stanisław Żerko, 11 czerwca 2018
Zasmucające są luki w wiedzy Jarosława Kaczyńskiego na temat problemu reparacji i odszkodowań od Niemiec. Konsultuje się z hochsztaplerami?
Stanisław Żerko, 1 września 2022
Niemiecka polityka zagraniczna od dawna odwołuje się do wartości, moralności i pojednania oraz powtarza zapewnienia o winie Niemiec, ale za tymi deklaracjami nie idą środki na rzecz materialnego odszkodowania ofiarom niemieckiej okupacji
Stanisław Żerko, 1 września 2022
Z prof. Stanisławem Żerko, pracownikiem Instytutu Zachodniego w Poznaniu, rozmawia Rafał Górski, redaktor naczelny Tygodnika Spraw Obywatelskich.
- Czy Polsce należy się odszkodowanie od Niemców za II wojnę światową?
- Co Pan sądzi o „Raporcie o stratach wojennych poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939-1945” przygotowanym przez posła Arkadiusza Mularczyka?
- Proszę o komentarz do Pana wypowiedzi: Zasmucające są luki w wiedzy Jarosława Kaczyńskiego na temat problemu reparacji i odszkodowań od Niemiec. Konsultuje się z hochsztaplerami?
- Od Rosji też moglibyśmy domagać się reparacji, bo przecież poziom krzywd i strat jest ogromny. Jak Pan skomentuje tę wypowiedź ministra Przemysława Czarnka?
- Jak dziś zadbać o polską racją stanu w temacie reparacji wojennych?
- Czego obywatele powinni domagać się od polskich polityków w temacie reparacji?
Muzyka „Also Sprach Zarathustra – Einleitung” – Kevin MacLeod, CC BY 3.0