RODM Łódź w podróży po regionie
Jaki wpływ na codzienne życie mieszkańców regionu łódzkiego wywiera polityka zagraniczna? Aby to sprawdzić, RODM Łódź wyruszył w podróż po naszym województwie.
Pierwsze tropy prowadziły do Osjakowa na… Święto Chrzanu. Z kolei amerykańskie wątki doprowadziły RODM Łódź do Łasku i bazy lotniczej. Po drodze znalazła się jeszcze Zduńska Wola i Regionalne Forum Gospodarcze.
Chrzan z Osjakowa
Wójt gminy Osjaków, Jarosław Trojan, chce wypłynąć z rodzimym chrzanem na jak najszersze wody, również międzynarodowe. Dlatego jednym z punktów tegorocznego IX Wojewódzkiego Święta Chrzanu w Osjakowie było seminarium na temat możliwości wsparcia eksportu produktów regionalnych. Poprzedziła je konferencja prasowa z udziałem pochodzącego z okolic Wielunia podsekretarza stanu, wiceministra spraw zagranicznych, Marcina Przydacza. Wspieranie polskich przedsiębiorców na rynkach zagranicznych wchodzi w zakres dyplomacji ekonomicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. – Wspieramy polski eksport, promujemy polskie produkty na rynkach zagranicznych. Polska lokalna zawsze była i będzie dla mnie ważna – podkreślał minister Przydacz.
– Liczę na to, że w seminarium będą uczestniczyć przedstawiciele handlowi z ambasad i nasi producenci chrzanu będą mieli okazję do nawiązania pierwszych kontaktów – mówił wójt gminy Osjaków, Jarosław Trojan. – Myślę, że po latach skutecznej promocji, gdzie nasz chrzan doceniła nawet pani Magda Gessler, nadszedł czas, żeby to święto miało także wymiar gospodarczy. Nie chodzi o to, by przyjęło stricte formę targów, natomiast ten element także powinien się znaleźć. Trzeba z tym produktem, który broni się sam, wypłynąć na szersze wody.
Jak na tradycyjne święto przystało, po części oficjalnej nadszedł czas na wspólną zabawę. Panie z koła gospodyń wiejskich serwowały dania… oczywiście z chrzanu, wśród których największym zainteresowaniem cieszyła się zupa chrzanowa. Były konkursy, kiermasz, występy zespołów ludowych, a zwieńczeniem święta – koncert zespołu Łzy.
Wizyta w Zduńskiej Woli
Na szlaku regionalnej podróży RODM Łódź znalazła się również Zduńska Wola i IV Regionalne Forum Gospodarcze z udziałem m.in. gości z Węgier. Wydarzenie promuje warunki sprzyjające przedsiębiorczości. Jeden z najważniejszych tematów to rozwój transportu intermodalnego i jego potencjalny wpływ na region. Podczas wydarzenia RODM Łódź zaprezentował swoje stoisko.
U lotników w Łasku
32. Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku zdążyła już na stałe wrosnąć w lokalny krajobraz. W obecnym kształcie została utworzona rozkazem Ministra Obrony Narodowej 1 stycznia 2010 roku, ale lotnicy stacjonowali w niej już od 2001 roku. Baza odgrywa ważną rolę w naszych strukturach obronnych. Jest nowoczesną jednostką, która spełnia wymagania NATO. Stacjonują tu samoloty F-16, wspólnie ćwiczą żołnierze polscy i amerykańscy.
Ostatnie dwa i pół roku upłynęło pod znakiem modernizacji: wyremontowano i przedłużono pas startowy, unowocześniono oświetlenie lotniska. W sierpniu br. jednostka została ponownie uruchomiona po przerwie, a piloci wrócili do pełnienia dyżurów bojowych NATO.
Tegoroczny wrzesień w bazie zapowiada się bardzo gorąco. Wydarzenie piątkowego popołudnia, 20 września, to debata m.in. na temat obecności wojsk amerykańskich w Polsce z udziałem Ministra Spraw Zagranicznych, prof. Jacka Czaputowicza – wszystko w niecodziennej scenerii hangaru wojskowego z polskim i amerykańskim F-16 w tle. Współorganizatorami dyskusji są: Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Łodzi, Ministerstwo Spraw Zagranicznych i 32. Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku.
Dzień później, w sobotę, 21 września, po przerwie spowodowanej modernizacją, do kalendarza wydarzeń regionalnych wraca piknik lotniczy – organizowany od wielu lat na terenie bazy w Łasku cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców regionu. Jak w poprzednich edycjach imprezy można się spodziewać tłumów odwiedzających, stoisk wystawienniczych, lotniczych pokazów, wystaw i wielu innych atrakcji. Nie zabraknie również stoiska Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Łodzi. Zapraszamy!
Tekst przygotowany przez Instytut Spraw Obywatelskich w ramach projektu „Instytut Spraw Obywatelskich – łapiemy wiatr w żagle” sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018–2030.
Przejdź do archiwum tekstów na temat:
Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej